Aktuálně: 5 143 inzerátů172 451 diskuzních příspěvků17 716 uživatelů

Šelmy pre začiatočníka

M.P. Animals (neregistrovaný) 07.02.2012, 22:15:25 xxx.xxx.153.238
Dobrý deň Prečítal som si niektoré diskusie, ktoré tu prebehli a chcel by som sa opýta: prečo si väčšina chovatelov myslí že začiatočník by mal začať s chovom menších (miernejších) druhov a až potom presedlať na tie tigre a jaguáre a levy? Podla mojho názoru to nie je správna cesta. Nemožno porovnávať prevádzku chovu napr. servala a tigra. Kolkí z chovatelov si servala (rysa....)oddeluju šubrami predtým než idú čistiť volieru? Asi máloktorí pretože k malým mačkám sa proste chodí. Kolkí z chovatelov si dajú prácu a majú "malé mačky" trenované na veterinárne zákroky? Málokto, pretože malú mačku chytím do náručia alebo na vodítko alebo do podberáku a veterinár ju ošetrí. O stavbe chovného zariadenia ani nehovorím, niektoré bezpečnostné záležitosti sa v mnohých chovoch "malých mačiek" proste neriešia. Nemyslíte si že lajk získa chovom malých a krotkých mačiek akurát tak zlé návyky (resp. nemá možnosť získať tie dobré) ? Po pár rokoch chovu servalov sa rozhodne pre chov jaguára a nastáva problém. Vybuduje mu klietku bez oddelovacích boxov, nejaký čas (zakial je zviera mladé) bude k nemu do klietky chodiť...no a raz si toho čierneho petra vytiahne. Ak by bolo možné (samozrejme že nie je ale ak by...) tak osobne by som každého nováčika poslal na kurz, kde by sa staral o toho najcholerickejšieho leva na svete. Jedine tam sa naučí dvakrát sa pozrieť či za sebou zatvoril dvere, či je zviera oddelené a previeračka zaistená, či sa cez noc neporušilo oplotenie výbehu a pod. Tieto návyky u malých mačiek nezíska. Preto sa mi tieto odporúčania zdajú byť zavádzajúce. Možno som týmto príspevkom mnohých podráždil ale je to proste moj názor. Všetkým chovatelom , u ktorých sa majú zvieratá dobre, prajem vela uspechov a fandím im.
volný (neregistrovaný) 08.02.2012, 20:24:00 xxx.xxx.255.132
Zdravím Vaš názor je podle mne jen zdánlivě logický.Predikujete že když se pustím hned do chovu např.jaguara vybuduji adekvátní výběh a budu se k zvířeti chovat profesionálněji než když postupně přejdu s chovu malých koček na velké.Podle mne to nemá logiku.Pokud bych připustil že je někdo takový blázen že si přenese veškerou techniku chovu z např servala na jaguara myslím si že jednak neuspěje ani při chovu toho seravala a kdyby takový nesoudný člověk začal hned z jaguarem těžko domyslet co všechno by se mohlo stát.
M.P. Animals (neregistrovaný) 08.02.2012, 21:16:11 xxx.xxx.153.238
Zdravím Nie som si istý či sme si rozumeli. V chove velkých šeliem proste podla mojho nazoru nejde uplatnit metodu ako napr pri konoch - nauč sa jazdiť na kludnom konovi, ked sa zlepšíš, dostaneš pod zadok trochu akčnejšieho kona a ked bude š dobrý tak možeš jazdit rodeo. (Trochu nadnesene, chapem). Začínajucim chovatelom velkých mačiek proste treba hned od začiatku vštepovať, že k šelme sa do klietky nechodí a ked tam teda idete tak váš problém ale aspon za sebou zatvorte dvere.Všetci ktorí sme znalí problematiky vieme, že aj v prípade flaškáča RAZ MOŽE prísť ten den kedy k zvieratu musím prestať chodiť - ublížilo by mi, či už z hry alebo zo skratu...každopadne fatalna zaležitosť. Preto by chovne zariadenie malo byt od začiatku projektované tak, že ma ten den D nezaskočí a dokážem zvieratu aj napriek tomu denne vyčistiť výbeh, vybrať zvyšky po krmení a pod. Proste ho mám kde oddeliť aby sme sa vo výbehu nemuseli stretnúť. Problem je, že iba malokto takto uvažuje pri chove malých mačiek - lebo ved AK na mna zautočí karakal, tak to dokazem ustáť. Preto mi to príde ako nevhodná výuka budúcich majitelov velkých mačiek. buduci majitel velkej šelmy by mal podla mna ako dobrovolník nejaký ten pátek odpracovať v ZOO kde chovajú velké šelmy, aby získal návyky životne doležité pre jeho bezpečnosť a bezpečnosť okolia. Osobne som videl prekrásny výbeh pre tigre, skutočná investícia, ale nebolo tam vyriešené oddelenie zvierat na dobu kedy je vo výbehu chovatel. K tigrom sa chodilo, pekne to vyzeralo na fotke...ale čo ak raz... to už ozaj nemali na to aby k tomu krásnemu výbehu pristavili koterec 2 krát 2 metre s dverami ovladanými z vonku, kam na tých 10 minút tigra zatvoria nez mu výbeh vyčistia? Majitel sa nechal počut že skúsenosti so šelmami má, predtým choval oceloty a pohoda. Dosť ma to zarazilo. Preto tento príspevok.
anonymní (neregistrovaný) 09.02.2012, 02:15:52 xxx.xxx.38.222
Otevřel jste zajímavé téma, ale jako chovatelka velkých i malých šelem s Vámi nemohu až tak souhlasit. I u některých druhů malých šelem si nemůžete dovolit jen tak vlézt do výběhu a doufat, že se Vám nic nestane, vždy je lepší mít prostor, kam se zvíře při úklidu výběhu dá zavřít Jistě, malá šelma Vás nezabije(pokud se nezakousne rovnou do krku), ale i "pouhé" pokousání není příjemná věc - vím , o čem mluvím. Já doporučuji začít s malou šelmou právě proto, aby člověk zjistil, jaká úskalí hrozí v rámci chovu, a nejde jen o to, jak je vybudovaný výběh. Těch problémů je opravdu dost a chovatel je zjišťuje postupně během chovu konkrétního zvířete. Zapomeňte např, na to, že by veterinář v pohodě ošetřil třeba imalou ochočenou šelmu. Jakmile dospěje, už je to o zdraví. Vemte si třeba takovou obyčejnou vakcinaci - vet šelmu nastřelí a co uděláte Vy? musíte jít k ní a vytáhnout jehlu, jinak riskujete, že ji spolkne, takže nejlépe odchytit do bedny s mřížemi, znehybnit a jehlu vytáhnout ze svalu a je rozdíl tohle dělat třeba u rysa a u tygra, že? Na malé šelmě se toto vše dá naučit a rozhodně to nejsou špatné návyky, jak píšete, právě naopak. Všechny kočky se chovají podobně a právě na té malé se dá dobře naučit, jak manipulovat s tou velkou, stačí si pak jen zkusit představit, že s tou velkou šelmou je to tak 10x horší a člověk si pak často i rozmyslí, zda si ji pořídit. Tady nejde jen o to naučit se za sebou zavírat dveře u výběhu, ale během chovu narazíte na spoustu záludností, se kterými si ten , kdo začne chov rovnou s velkou šelmou, nebude vědět rady. A nepomůže mu ani povinné školení v zoo. Skutečným oříškem je pak situace při odchovu mláďat.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 09.02.2012, 02:28:02 xxx.xxx.38.222
Ještě dodám - zarazila mě Vaše zmínka o chycení malé šelmy do podběráku při ošetření veterinářem. Už jste to někdy zkusil? Jestli ne, vřele doporučuji, je to zážitek a poučení do budoucna, že tudy cesta nevede, i když u toho budou asistovat další 3 lidi. Já mám pocit, že malé šelmy tak trochu podceňujete, to opravdu není dobré, když se člověk nenaučí základním věcem u malých šelem, jak to chce potom zvládnout u velké? A absolvovat několikaletý kurz b zoo, aby pochytal všechny "mouchy" v rámci chovu, včetně těch odchovů, není dost dobře možné.
volny (neregistrovaný) 09.02.2012, 20:20:38 xxx.xxx.255.132
Váš nazor že by chovatel měl začit už ve startu z velkou šelmou se dá v jistém slova smyslu přirovnat k názorům zda je lepší pro motorkáře začtít rovnou s 1000covkou anebo začínat na nižších kubatůrách. Zjistěte si statistiky umrtí těchto ryklokvašek na silnych motorkách! Neříkam že je to uplně analogiocká situace ale jista paralela to je.
M.P. Animals (neregistrovaný) 09.02.2012, 21:56:58 xxx.xxx.153.238
Dobrý večer. Rozhodne nechcem túto zaujímavú stránku premeniť na fórum kde si každý tvrdošijne obhajuje svoj názor. Všetky vaše odozvy majú logiku. Pokúsim sa reagovať na vaše názory postupne. 1. Ak má začínajúci chovatel možnosť pracovať v chovnom zariadení kde sú oddelovacie boxy - hoci sa tam chovaju male mačky - je to určite plus, pretože získa návyky aak náhodou niečo opomenie tak ešte furt to neni pre neho smrtelné. Dobrá škola - uznávam. Ale ruku na srdce...kolkí chovatelia malých mačiek majú takto projektované výbehy. Ak k nim patríte tak bez srandy hlboko pred vami smekám, pretože to svedčí o vašej profesionalite. 2. Vakcinácia nastrelením - šipka by po vytlačení vakcíny mala odpadnúť - jasné, nie vždy sa to zadarí. Šipku treba vybrať aby ju zviera neporušilo - o tom neni debat - preto zviera nastrelujem v jednej miestnost, po odpadnutí šipky zviera predelím do druhej miestnosti (dverami ovladanými zvonku) a šipku vrátim vetovi - so zvieraťom sa nestretnem v nechránenom kontakte pretože je oddelené vedla. ALE...nie vždy šipka odpadne. Preto mám zviera naučené chodiť do fixačnej klietky (najlepšia je tzv prítlačná klietka kde zviera pritlačím JEMNE ku stene a vakcinujem priamo z injekcie. Ak tento proces na nečisto so zvieraťom precvičujem 364 dní v roku tak 365 den (vakcinácia) ho bezproblemovo zaočkujem. Potom má dalších 364 dní do dalšej vakcinácie aby opatovne získalo doveru k fixačnej klietke. Karakal, tiger...to je jedno...akurat ta klietka musí byt kompaktibilná k zvieraťu - to je jasné. Ak má nováčik možnosť zažiť tento system tak naozaj ten nácvik na malých mačkách može byť užitočný. 3. Do podberáku som chytal zviera neraz...osobne vřele NEDOPORUČUJI. Čo mi na tom najviac vadilo nebolo to riziko pre človeka s tým spojené (lekári vás bravurne zašijú), ale stres ktorý zviera zažilo. Preto stop podberákom - tréning na vet zákroky je cesta. Súhlasím s pani chovatelkou. 4. Jazda na motocykle - ano máte pravdu - silný motocykel alebo auto nepatrí do rúk rychlokvasek - sú ich plné hřbitovy. Ale z mojho pohladu je chov malých koček jízda na motocyklu (babetou počínaje 1000kou konče) a chov velkých koček pilotování letadla. (čmelákom počínaje Boeingom konče). Dva odlišné sporty. 5. Nepodceňujem malé kočky a už vobec ne ich chovatelov. Nikdy bych si to nedovolil. Svojim prispevkom som vyjadril svoj názor. Do určitej miery ste ma presvedčili, že ok, aj malé kočky možu byť dobrá škola ak sa to pojme profesionalne a s rozumom. Do určitej miery ale stale budem tvrdiť že rozdiel v prístupe k malým mačkám a k velkým "je to tak trošku o inom". A opakujem, určite nechcem túto debatu zvrhnúť na presadzovanie si svojho názoru do krvi :)
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 09.02.2012, 22:00:50 xxx.xxx.38.222
Já si dovolím taky jedno přirovnání: je rozdíl učit se plavat v bazénu s instruktorem a skočit jako neplavec do rozbouřeného moře 5 km od břehu. Tak asi takhle je to i s těmi šelmami.
Obrázek
Petr Douša (neregistrovaný) 12.02.2012, 11:51:55 xxx.xxx.27.79
Příklad , Vaše dítě bude chtít začít chovat papoušky, přece mu hned nekoupíte ary, koupíte mu andulky nebo korely , at si vštípí návyky , krmen,í čistění klece, chytání atd, vy uvidíte, že mu to po roce jde a koupíte mu třeba alexandry ten už dovede proštípnout kůži a prcek třeba sám řekne , táto ary radši ještě ne. To samé šelmy, mam oceloty , upozornuji vás že v ubykaci ocelota mezi větvema do podvěráku nechytim , to mi spíš skočí do obličeje , který mi vylepší, tudíž mam zařízení jako na tygra jen zmenšené , zásadně jsem proti , začínat velkýma šelmama, až chovatel pozná sílu ocelota , nebo rysa na vlastní kůži , pak si to ta 20x vynásobí , třeba si sám řekne na velkou kočku radši kašlu, kdo se o ni postará, když třeba onemocnim, když třeba doma neni těch nadšenců víc nešel bych do toho
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 12.02.2012, 14:05:10 xxx.xxx.38.222
Pro M. P. Animals: Vezmu to taky po pořádku - předně zde nehodlám tvrdošíjně obhajovat svůj názor, protože kdo bude chtít začít s velkou kočkou, tak s ní stejně začne. Já se svým názorem spíš snažím upozornit na různá úskalí, která hrozí a vysvětlit, proř je lepší začít s malou šelmou, a nejde jen o jejího majitele, ale i o tu šelmu samotnou, na to by se nemělo zapomínat. Začínala jsem s oceloty, výběh sice nebyl dělený na 2 části, ale to proto, že oceloti byli ochočení a úklid jsme vyřešili jinak. Na noc jsme je na vodítku odváděli za námi do domu, kde mají svou vybudovanou místnost, ráno před odchodem do výběhu se prostě uklidilo venku a po odvedení ocelotů i uvnitř. Navíc jsme postavili další malý výběh, který byl volný a byl k dispozici samici v době, kdy odchovávala mládě. Takže pro oceloty mám hned tři prostory. Ale chybě jsem se nevyhnula:-(. Pro rysy mám výběh nedělený a že je to velký chyba, jsem zjistila, když jsme čekali odchov a najednou nebylo místo, kam umístit samce. Bylo to vekmi rychlé poučení a všechny další výběhy už jsme stavěli dělené. Taky musí chovatel počítat s odchovy, i když jsou u šelem zřídkavé, takže např. výběh u gepardů mohu rozdělit v případě potřeby na tři části mobilním plotem. Bohužel i v zoo dělají tyto chyby, a to i v nových projektech, což mi v jejich případě nejde do hlavy. Taky chovatel nikdy neví, koho v budoucnu do výběhu umístí, může dojít ke změně druhu v něm, takže pro mě je samozřejmé , že výběh musí být dělený. S očkováním s Vámi souhlasím, nácvik je velmi důležitý a zvíře se naučí poměrně rychle. Vlastně jste napsal totéž, co já, jen jinými slovy. Chytání do podběráku je myslím jasné - velký stres pro šelmu a úspěch není zaručen, takže tohle nikdy. Troufám si říct, že už za ty roky chovu šelem nějaké zkušenosti mám, přesto bych si nepořídíla třeba levharta. Ne proto, že bych jeho chov nezvládla, ale právě proto, že vím, jaká úskalí při chovu hrozí, a je jedno jestli jde o malé či velké šelmy. Logicky je u těch velkých vše náročnější a složitější a těch nečekaných problémů se během chovu může vyskytnout opravdu hodně, proto bych já osobně nikdy nezačala s velkou šelmou, ale vyzkoušela si chov nejdříve na malé, což jsem i udělala.
Obrázek
doutrklars
doutrklars (66 příspěvků) 14.02.2012, 10:02:23 xxx.xxx.27.79
Dobrý den, jelikož mam trochu pocit, že si třeba někdo myslí, že je tu řada lidí , kteří nikomu novému velkou šelmu nepřejí,tak to neni , jde opravdu o velké nebezpečí , které z pořízení vyplívá a většinou z toho neni cesta ven.Pokusim se napsat, jak bych si představoval, že by si někdo pořídil velkou kočku bez toho , aniž by si před tím pořídil nějakou jinou . Např. pracoval v ZOO , zkušenosti má , všechno si tam mohl na vlastní kůži ověřit , proč ne, nebo má kamaráda, známého, který velkou kočku má , zůčastnuje se ošetřování, krmení , chytání , nebo se o kočku stará v jeho nepřítomnosti. Tim se dostatečně seznámil co to obnáší a i s nebezpečností zvířete , viděl vybudovaté zařízení všiml si i třeba v praxi nedostatků , které se mu tet budou hodit při budování vlastního zařízení , v takovýchto případech , neni o čem diskutovat . Na druhou stranu myslim, že neni třeba na menší kočky se koukat nějak zkrs prsty , vždit , kdo zrovna nepotřebuje zažívat adrenalinové pocity , jaké to je, ležet pod 200 kg masa , ocení právě ty malé kočky, kde vam stačí lehčí materiál na budování zařízení, nikoliv menší výběh, řekl bych, že naopak vyžadují pohybu víc, méně masa cca do 2 kg na den , nemusíte každý měsích zchánět krávu jako pro lva a pak to ošetřování. Pořízení každé šelmy musí člověk dobře zvážit, hlavně své možnosti i do budoucna
Obrázek
Andysekpro
Andysekpro (1 příspěvků) 17.02.2012, 10:56:12 xxx.xxx.234.251
Dobrý den, zajímám se o chov pumy americké. Uvažuji, zda si pořídit kotě pumy s tím, že by byla členem naší rodiny a do budoucna možná přejít na širší chov. Ráda bych poprosila o informace co se týče chovu, stravy atd. Bydlím na vesnici v domečku s velkou zahradou, kromě běžných domácích zvířat chovám 2 psouny prériové. Přes rok jsem je měla doma, jako domácího mazlíka. Nikdy nebyli zavření v kleci, běhali po bytě, spali se mnou v posteli, chodili na kočkolit.. letos v létě jsme jim udělali bydlení venku na zahradě, aby žili jako v přírodě a mohli norovat.. ale abych se vrátila k tématu.. zajímalo by mě, když bych si pořídila pumu od koťátka a byla s náma v domě společně s dalšími příslušníky rodiny.. zdali se musí časem pro tuto šelmu dělat venkovní výběh společně s klecí, zdali se dá od mala naučit na maso vařené, nebo se musí krmit jen syrovým masem a jak je to postupně s dorůstáním a chováním. Např. když na ni přijde říje, jestli se chová nějak agresivně a podobně. A jak je to s tím, když bych jí chtěla nechat spářit aby měla koťata. Mohl by mi prosím nějaký zkušený chovatel poskytnout touto cestou veškeré informace o chovu? Určitě nejsem tip člověka, který se do něčeho vrhne, aniž by zvážil a vrhl se bezhlavě do chovu. Mockrát děkuji za každou odpověď.
anonymní (neregistrovaný) 20.02.2012, 08:59:12 xxx.xxx.141.37
dobry den, chovam 7 levov vsetci su spolu v jednom vybehu . ak im chcem vycistit a prezit to bez zranenia musim vzdy odhadnut ich naladu. staci maly naznak agresie a radsej si ich prevrem,ich nalada sa moze zmenit v okamihu a vedia dat najavo dost dorazne ze som tam dlho.lev je uzasne zviera ,no nie vhodne pre kazdeho.. za posledny mesiac mi volalo asi 5 ludi ze si nevedia dat rady a to maju mladata, ked dospeju problemy budu narastat inzeraty..predam leva pribudat.. zaciatocnik ani len netusi co ho caka a mal by mysliet na to ze co zo zvieratom ked bude nad jeho moznosti a schopnosti
anonymní (neregistrovaný) 20.02.2012, 11:35:28 xxx.xxx.38.222
Dobrý den pane A. Jsem ráda, že jste jako chovatel velkých koček přispěl k tomuto tématu a máte pravdu, že začátečník ani netuší...přesto si to mnozí nenechají vysvětlit, a pak mají problém nejen oni, ale i ta zvířata a kdo si koupí dospělého lva? Pokud už ho nezvládají v ranném věku, co s ním budou dělat, až dospěje? Já mám pocit, že mnozí lidé nedomýšlejí souvislosti a neuvědomují si, co je v budoucnu čeká, když vidí to "malé roztomilé koťátko". Nedělám si iluze ani o tom, že by známý král lvů Kevin Richardson vycházel se svými šelmami tak přátelsky, jak je to vidět v jeho videích. P.S. Omlouvám se za zapomění - posílám ta čísla, jak jste chtěl. Ať se Vám daří.:-) V. J.
doutrklars
doutrklars (66 příspěvků) 21.02.2012, 13:54:01 xxx.xxx.27.79
Dobrý den taky děkuji chovateli ze Slovenska za krátký , stručný a zcela jasný příspěvek k pořízení velké šelmy, snad si to přečtou i lidé , kteří maji snahy nabádat, že by si mohl pořídit takovou šelmu i začátečník. Každý má touhu koupit třeba lva kotě na ochočení, ale ruku na srdce, když se to nepovede, kolik je u nás zařízeních, kteří by si od chovatele vzali nekrotkého lva jen na expozici , nebo do chovu , jako je tomu třeba v zoo ? Na zoo zapomente ti maji svých zvířat dost ti vam nepomohou i kdyby chtěli , nikdo vam ho neuspí , nezastřelí takový čin se u zdravého zvířete bere jako týrání a vystavíte se trestímu stíhání, opravdu se dostanete do začarovaného kruhu , ze kterého nebívá cesta v dohledu. Jediná možnost je , budovat zařízení takové , kde by mohl lev být i v případě že vam krotký nezustane a vy si ho i v tomto případě budete muset třeba i 20 let ponechat
Patrik (neregistrovaný) 30.11.2012, 20:22:27 xxx.xxx.174.44
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať pani Jüttnerovej: Prečo by ste si nikdy nezaobstarala Leoparda ? Môžte mi o tom niečo povedať prosím ? Pretože ja som rozmýšlal presne nad Leopardom, v budúcnosti. Mám v pláne zaobstarať si viac šeliem, prosím odpíšte, Ďakujem.
Cherry1402
Cherry1402 (165 příspěvků) 06.12.2012, 20:37:26 xxx.xxx.38.222
Čistě hypoteticky:-). Netvrdím, že bych si levharta nepořídila vůbec, ale rozhodně bych si ho nepořídila na mazla!!! Je to po jaguárovi nejvíce nebezpečná šelma, levhart je nevyzpytatelný a zatraceně rychlý, dobře šplhá a skáče, je třeba mít opravdu dobře zabezpečený výběh, rozhodně nestačí obyčejné pletivo. Je třeba i myslet na to, že se samotným jedincem budou v budoucnu potíže(samice může trpět opakovanými říjemi a v důsledku toho zdravotními problémy, samec bude agresivní). Pro mě by tedy přicházel v úvahu pouze chov páru a tam už je to vše o něčem úplně jiném, chce to profi přístup nejen k samotným zvířatům z hlediska péče, ale je nutno myslet i na budoucnost, tzn. případné odchovy koťat, co dále s nimi, oddělení samce od samice a mnoho dalších věcí a v závislosti na tom budovat pro ně zázemí vyhovující jak samici s mláďaty, tak samci a samozřejmě i chovateli po praktické stránce. Je nutné pořídit různé věci, které u jednoho zvířete nejsou třeba, takový chov je mnohem náročnější po všech stránkách, nejen po té finanční. Myslím, že tento způsob chovu už je pro zkušené chovatele, kteří se vyznají nejen v chovu šelem, ale ovládají i veterinu, mají známosti mezi odborníky, kteří v případě potřeby poradí nebo pomohou. Není to jednoduché, osobně bych si takový chov velmi rozmyslela...
Patrik (neregistrovaný) 07.12.2012, 22:34:57 xxx.xxx.183.216
Pani Věra Jüttnerová Ďakujem za odpoveď. Ak by ste mi sem mohli napísať váš e-mail, bol by som vďačný, ozval by som sa vám, a ak by ste mali čas rád by som si s vami napísal o chove šeliem, pretože o tom snívam celý život, a myslím to smrteľne vážne. Veľmi sa o to zaujímam, veľa toho sledujem, čítam, pozorujem, a zaujímam sa. Chodím na Strednú odbornú školu veterinárnu v Nitre na SR. A neskôr, podľa financií si určite nejaké šelmy zaobstarám. Ale rád by som sa s vami poradil a porozprával o tom osobnejšie, Prosím napíšte mi váš e-mail, alebo tu je môj: psenakpatrik.lr@gmail.com ...Budem rád ak sa mi ozvete, a preberieme to. Vopred pekne Ďakujem :)

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.