Aktuálně: 5 145 inzerátů172 501 diskuzních příspěvků17 716 uživatelů

Pralesničky

anonymní (neregistrovaný) 14.02.2012, 14:44:09 xxx.xxx.40.194
ahoj, zajímá mě jaké druhy pralesniček mohu chovat společně v jednom terariu. aby tam nevládla agresivita mezi jednotlivými druhy.
Anonymní (neregistrovaný) 27.09.2023, 10:43:29 xxx.xxx.217.3

Pralesničky se mi taky moc líbí, je tady nějaký chovatel? Líbí se mi pralesnička azurová a harlekýn.

Anonymní (neregistrovaný) 28.09.2023, 07:10:52 xxx.xxx.217.3
J5:

Ano, co potřebujete?


Zda můžou být pralesnicka harlekyn a azurová chovani společně? Děkuji.

J5
J5 (248 příspěvků) 29.09.2023, 23:22:20 xxx.xxx.171.87

Mladé žabky po metamorfóze a během růstu  lze chovat ve skupince obou druhů, mají podobné nároky na prostředí. Je však  nutné jednotlivé žabky sledovat. Začne-li  nějaký jedinec zaostávat v růstu je třeba jej neprodleně oddělit od ostatních. Žabky sice neprojevují přímou mezidruhovou agresi spíš se projevuje stres z vysokého počtu jedinců v omezeném prostoru. Pralesničky jsou samotářské žabky a čím jsou vyspělejší tím více vyžadují “soukromí”. Pro smysluplný chov je proto lepší raději menší zarostlé terárium pro jeden pár, dá se tolerovat i 1,2 tj. jeden samec+ dvě samičky stejného druhu, pokud je terko členité a zarostlé. 

Velká “výstavni” terária s různými druhy pralesniček jsou sice působivá, krásná atd. Bohužel pouze pro pozorovatele, méně pro samotné chovance. Ony tam sice budou nějakou tu dobu přežívat, dost možná dojde i dílčím chovatelským úspěchům ale nemělo by to tak být.

kometa
kometa (4139 příspěvků) 30.09.2023, 09:28:05 xxx.xxx.147.163
J5:

Mladé žabky po metamorfóze a během růstu  lze chovat ve skupince obou druhů, mají podobné nároky na prostředí. Je však  nutné jednotlivé žabky sledovat. Začne-li  nějaký jedinec zaostávat v růstu je třeba jej neprodleně oddělit od ostatních. Žabky sice neprojevují přímou mezidruhovou agresi spíš se projevuje stres z vysokého počtu jedinců v omezeném prostoru. Pralesničky jsou samotářské žabky a čím jsou vyspělejší tím více vyžadují “soukromí”. Pro smysluplný chov je proto lepší raději menší zarostlé terárium pro jeden pár, dá se tolerovat i 1,2 tj. jeden samec+ dvě samičky stejného druhu, pokud je terko členité a zarostlé. 

Velká “výstavni” terária s různými druhy pralesniček jsou sice působivá, krásná atd. Bohužel pouze pro pozorovatele, méně pro samotné chovance. Ony tam sice budou nějakou tu dobu přežívat, dost možná dojde i dílčím chovatelským úspěchům ale nemělo by to tak být.


Takže na Hluboké to mají ne úplně dobře? Ale tam to funguje jako expozice pro návštěvníky, rozmnožovací zázemí mají možná jinde. Jako u jiných druhů zvířat. Vím, že mají třeba líhně pro plazy. Občas mě někdo z ošetřovatelů do zákulisí nechá i nahlédnout.

J5
J5 (248 příspěvků) 03.10.2023, 12:59:54 xxx.xxx.171.54

Nerad bych hodnotil jak moc dobře to mají na Hluboké. Především sledují jiný než chovatelský cíl. Ona by velká expozice fungovala s jedním párem žabek poněkud nezajímavě. Možná znají postupy které neznám. Za sebe a pár dalších chovatelů tvrdím to co popisuji. Také jsem začínal s “hejnem” různých druhů žabek ve velkém prostorném paludariu s přesvědčením že tak malé žabky se s konkurencí srovnají a budou společně prospívat. Zprvu to tak i vypadalo, žabky žily ale to bylo tak všechno. To že sladit barvy v jednom teráriu není nejdůležitější přivede začátečníka první návštěva u zkušeného chovatele který dlouhodobě pralesničky chová, pravidelně rozmnožuje a to vše ve více druzích. Podezření které přirozeně laika napadne, když vidí řady malinkých terárií, tj. nedostatek financí, při hlubším pohledu neobstojí. Ono totiž zařídit třeba třicet malých (zpravidla 40×50×40) terárek odpovídajícím vybavením tj. rozvod vody od osmózy do postřikovačů, instalaci mlhovačů, zpětný odvod přebytkové vody do odpadů. Osvětlení, teploměry a vlhkoměry, to vše třicetkrát je po všech stránkách náročnější než perfektně zařízené, velké, impozantní expoziční bioaktivní  paludarium.

kometa
kometa (4139 příspěvků) 03.10.2023, 19:35:51 xxx.xxx.147.163
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 03.10.2023, 12:59:54

Však jsem psala, že je to expozice pro návštěvníky, ne na rozmnožování. Ale ani při větším počtu jedinců stejně není záruka, že tam něco uvidím. Chodím tam několikrát do roka v rámci praxí a ne vždy se zadaří. Ještě horší je to v teráriu - z většiny hadů a ještěrek vidím pokaždé jenom cedulky.🙂

J5
J5 (248 příspěvků) 05.10.2023, 10:26:11 xxx.xxx.171.54
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 03.10.2023, 19:35:51

V takovém případě je vhodné vyjádřit uznání ošetřovatelům nebo těm co expozice navrhují. Zdá se že respektují v první řadě potřeby chovanců jak jen to v daných podmínkách lze a poté teprve zvídavost návštěvníků. Nelze předpokládat že nakrmená a obecně  “spokojená” žabka, která má možnost adekvátního úkrytu, se bude bezúčelně producírovat po terku, to by bylo proti všem zásadám přežití. To platí i u pralesniček ač se může zdát že jejich varující zbarvení je do jisté míry proti predaci zvýhodňuje, existují i jiné nehody. 

Pokud máte kometo možnost promluvit s ošetřovateli, doporučuji zjistit kdy se obvykle žabky krmí. Je velice pravděpodobné že osazenstvo expozice bude vzorně nastoupeno poblíž místa krmení. I když se žabkám nijak výrazná inteligence nepřipisuje, tak v tomto případě zvládají bez chybičky a v přesně určeném čase.

Původně jsem sice chtěl využít situace a napsat něco o důsledku stresu z přeplněného prostoru ale to by zrovna moc fér nebylo takže to psát nebudu i když možná alespoň trošičku na tom něco také bude.

kometa
kometa (4139 příspěvků) 05.10.2023, 15:02:48 xxx.xxx.224.101
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 05.10.2023, 10:26:11

Však já to tak i myslela. Že expozice jsou tam kvůli zvířatům a opravdu se mi moc líbí. Proto jsem dala smajlíka. Jenom si pokaždé zahudrám, že v přírodě ty ještěrky vidím častěji než v Zoo.🙂 Ale už to beru jako výzvu, koho se mi podaří nachytat tentokrát.

A ty pralesnicčky už jsem zajhlédla několikrát, tak je zase nepotřebuji vidět “nastoupené”. Jenom mě zpočátku překvapovalo, jak i tak nápadná žabka umí být neviditelná.

A ostatní zvířata si taky  ráda prohlížím, ideálně hned po ránu, než se tam nahrnou návštěvníci včetně štěbetajících dětí ze školek. To před nimi prchám i já.🙂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.