Aktuálně: 5 091 inzerátů172 505 diskuzních příspěvků17 716 uživatelů

Etologie zvířat

doutrklars
doutrklars (66 příspěvků) 27.02.2012, 21:50:51 xxx.xxx.27.79
Někdy mi přijde, že některé chovatele vubec nezajímá život a chování zvířat ve volné přírodě , ale jen jak se dají chovat v zajetí , čím krmit aby přežili atd. Ale pro to, abychom se dočkali nějakého úspěchu , nebo chov byl opravdu kvalitní ,musíme též číst literaturu o zvířatech z jejich původního prostředí, jak se chovají, jak žijí, loví starají se o mladé ..... Je toho hodně co bychom o nich měli vedět a tím se i vyvarovali spousty chyb , které mohou být i zásadní. Toto téma zakládam záměrně, přimělo mne k tomu téma z jiného webu, kde jistí chovatelé, kteří dokonce o sobě navzájem prohlašují , že jsou úspěšní , chovají šelmy po párech , nebo dokonce skupinách po celý rok i v případě , že by se měl očekávat odchov, přijde mi to jako fatální chyba hodna člověka , který neví o šelmách snad vubec nic, maximálně čim se živí . I děti ve šškole se učí, že kočkovité šelmy jsou převážně samotářské a samci vyhledávají samice jen v době páření , po tuto dobu se drží se samicí a po té se zase vzdálí, pokud samec najde samici s mladýma , z pravidla jí je zabije , aby šla znovu do říje a mohl se s ní pářit. Z zohoto i pline , že pokud budem chovat samici stále se samcem ona bude mít kotata, přirozeně zabití i od kocoura očekává a tim ji vystavujem stresu ze strachu o kotata , následkem může i kotata zabít i sama. Jestli chceme docílit opravdu kvalitního způsobu chovu , musíme se pokusit , udělat co možná nejpřirozenější podmínky pro daný druh, je logické , že šelmam nemůžem pořídit oboru , aby měli výběh , ale jisté zásady bychom dodržovat měli.
anonymní (neregistrovaný) 28.02.2012, 19:10:49 xxx.xxx.255.132
Dobrý den. Vaše pojednání o etologii je zřejmě reakcí na dnešní diskuzi na jiném webu kde předvádí svou nekonečnou exhibici jistý vlastník několika kusů ostrovidů. Tento o etologii opravdu nemá šajnu ale na druhé straně jeho skupina zvířat možná i profituje ze společného chovu.Pán nemusí příliš řešit pojmy jako enchriment tedy obohacování prostředí na vjemy.Potud zřejmě ok. Máte naprostou pravdu v tom že je pro chovatele velmi důležité zajímat se a snažit se pochopit biologii chovaných zvířat a tyto znalosti aplikovat při chovu svých zvířat. Háček může být v tom že chov nedomestikovaných zvířat v zajetí je druh od druhu natolik odlišný od přirozeného života zvířat že i chovaní takových zvířat vykazuje v mnoha směrech odchylky,anomálie. To že někdo chová dospělé ostrovidy ve skupině není přece jedinou odchylkou od přotozenosti.Tato zvířata nemohou definovat své lovecké okrsky a v neposlední řadě chov v zajetí odnímá šelmám jejich podstatnou přirozenost a tou je samotný LOV. Takže je toho víc co chovatel nemůže zvířatům dopřát byt by se snažil sebevíc. Taky je dobré si uvědomit že v jisté etapě života žijí všechny šelmy ve skupině.Tou etapou je samozřejmě dospívání kotat se svoji matkou.Tato etapa může být i poměrně stabilní.Matka dospívajích kotat musí dle pozorování teréních zoologů někdy rozantním způsobem své mládata odpoutávat od fixace. Chov sourozenců ve skupině může do jisté míry etapu dospívání kotat napodobovat.
anonymní (neregistrovaný) 29.02.2012, 15:11:00 xxx.xxx.47.92
Vite ja myslim, ze to moc resite. Je to v podstate jeho vec. Osobne ho i jeho zvirata docela dobre znam a podminky maji vysoce nadstandardni. Dokonce si obcas i neco ulovi, nejakeho toho zatoulaneho zivocicha, to asi v zool. zahr. moc nefunguje. Ona tahle teorie je sice ctiva a pusobi impozantne, ale kolikrat selsky rozum nebo dobra prevzata rada ma lepši účinek. At se na me nikdo nezlobi, davam prednost zkusenostem a postrehum spise chovatelu nebo drzitelu zvirat chcete-li, jejichz poznatky mohu pouzit. Teorie zoologu, kuratoru ze zoo casto nefunguje nebo mi ji proste dat nemohou. V tomhle byl pan Kunc asi vyjimka. Kdyz jsem resil spatny navyk kocoura a jak na to reagovat, jediny kdo mi pomohl a radou skutecne poslouzil byla pani J. Praktickych poznatků bude mit mozna vic nez vsichni kuratori dohromady. Nic ve zlem. Roman z.
Obrázek
doutrklars
doutrklars (66 příspěvků) 29.02.2012, 18:13:05 xxx.xxx.27.79
Jisté zákony přírody jakýmikoliv zkouškama pokus omyl, nezměníte, tj. pokud je živočich samotář těžko bude soužívat ve smečce a dokonce s kočkou vychovávat kotata , to samé pokud žije v tropickém pásmu , těžko ho otužováním naučíte evropskému podnebí a jiné a jiné věci , to neni z hlav kurátorů , ale pozorováním živočichů vědcema a zoologama od nepaměti , takovýto pokus omyl měl opodstatnění tak v 15 století, když se o zvířatech , které dovezli mořeplavci nic nevedělo, ale v dnešní době už to snad neni zapotřebí , ale pokud na toto věříte, nikdo vam to nebere
anonymní (neregistrovaný) 29.02.2012, 19:02:09 xxx.xxx.255.132
Já si zase myslím že o biologii nebo jak tady přispivatel založil diskuzi o Etologii zvířat je určitě dobré diskutovat.Pokud se totiž zajímáte o historii a vývoj chovu zvířat dá se zjistit že poznatky z těchto oborů často výrazně posunou uspěšnost chovu toho kterého zvířecího druhu. Etologie se vlastně dá popsat jako věda snažící se pochopit chování zvířat.Který chovatel se o to nesnaží bude asi ignorant a ten co si myslí že jen prostým pozorováním bez teor.základu vždy chování svěřence správně vyhodnotí pak naivka.
doutrklars
doutrklars (66 příspěvků) 29.02.2012, 20:43:53 xxx.xxx.27.79
Ano, dam logický příklad, proč bych například choval slepice v páru, když je odpradávna zjištěno, že kur i divoký v přírodě je poligamní , naopak si nepořídim 3 ary 2 samice a samce a myslet si co by mu to udělalo aby mi je obě odpářil , když se ví že papoušci jsou monogamní.Proč objevovat dávno objevené , nebo si myslet , že přírodu ošulíme, neošulíme, vrátí se nam to jinak a většinou to v dobrém neni
anonymní (neregistrovaný) 01.03.2012, 08:32:16 xxx.xxx.47.92
Nekterá pravidla mají svou vyjímku, a nekdy dost castou. Za urcitych podminek se vyjimka stava pravidlem a pravidlo vyjimkou. Sami si muzete odpovedet, proc rys samotar tak rad zije v zajeti ve skupince, chovatelu kteri tak zvirata drzi je hodne. Proc zvire z pralesa jizni ameriky jaguar nebo levhart, karakal z afriky si pomerne lehce zvykne na podminky u nas a nakonec si snih a teplotu hluboko pod nulou uziva? Proc divoke kocce chutna uherák. Nema cenu z navodu vědců, odborníků delat mantinel, pres který nelze přejit. Osobne bych to videl tak, ze si z tohoto souhrnu informaci na zacatku udelam urcitou kostru, na kterou postupem casu nabalim to, co se mi povede z praxe zjistit / samozrejme seriozne/.
doutrklars
doutrklars (66 příspěvků) 01.03.2012, 12:53:17 xxx.xxx.27.79
Vecčems máte pravdu , ale ne uplnou , to že jaguár z Jižní Ameriky jde ven na sníh ještě neznamená, že ho mohu chovat bez vytápěné ubykace , takto se někteří chovatelé pokoušej chovat například lva , a přitom lev velmi trpí na onemocnění ledvin , on je rozdíl pro zvíře v zajetí ledacos přežít a v zajetí žít
anonymní (neregistrovaný) 01.03.2012, 19:04:55 xxx.xxx.255.132
Reaguji na přispivatele který tvrdí že jaguar si poměrně lehce zvykne na středoevropské podmínky. Nevím kde jste k tomuto názoru přišel,pokud máte nějaké ověřitelné udaje dejte je prosím zde k diskuzi.Já osobně si myslím že je to nesmysl.Pokud jste někde viděl jaguara válet se v zasněženém výběhu patrně vám uniklo že takto chovaná zvířata mají u seriozních chovatelů k disozici temperované zimoviště kde se mohou uchýlit. Vypadá to že jste jen špatně vyhodnotil situaci tak jak bylo již psáno výše žímž potvrzujete s čímž patreně nesouhlasíte.
anonymní (neregistrovaný) 02.03.2012, 09:04:51 xxx.xxx.47.92
Z osobni zkusenosti, 14ti lety jaguar vytapenou ubykaci nemel a prirodnim podminkam u nas se prizpusobil. Domnivám se ze zareagoval na zdejsi podmínky lepsí pripravenosti sveho organismu, proste se prizpusobil. Jeho srst byla asi jine kvality nez srst jaguara v lednu v eqadoru nebo brazilii. Jinak osobne, ale je to muj nazor, si myslim, ze neni dobre mit vytapene ubykace treba pro rysy nebo tygry. A presto je nektere zoo maji. Stejne tak znam kolegy, kteri maji karakaly venku s nezateplenymi boudami a dari se jim moc dobre. Pravda nejsou to zvirata imptovana z afriky nebo asie, ale generace narozene zde v zajeti. Muzete mit jiny nazor, ale ja Vam ho neberu, nechci s tami o tom polemizovat. Proc, to je zretelne z mych prispevků vyse. Jinak se sitah ma snad dobre, vcera jsme byli na navsteve, a bylo mi receno ze je v nadlepsene kondici, slusne receno tlusta. Tak vidite panicek by si toho nevsiml, nebo to nechce videt a cizi vam to hned rekne do oci. roman z.
doutrklars
doutrklars (66 příspěvků) 02.03.2012, 11:48:09 xxx.xxx.27.79
Souhlasim s váma , že je naprosto zbytečné topit tygrum , nebo rysum, když i v přírodě se vyskitují v místech , kde se sníh nalézá a tudíž nižší teplota, ale rozhodně nebudem za jedno , že živočich z tropů je spokojený v mrazech , já svým ocelotum taky netopim na 25 stupnů , ale 10 v ubykaci maji a jsou v pohodě, poznam to podle toho, že když byly tuhé mrazy , teplota mi klesla pod 10 zdržovali se pouze v boudách a dokonce spolu , pokud jim je příjemně courají po ubykaci a věřte mi ,když jsem je v mrazech vypustil do voliery udělali si kolečko a hurá domu , to je zase z mých zkušeností , souhlasit se mnou nemusíte , ale viděl jsem jak dopadl ocelot chovaný v psí boudě celoročně a s údajně vytápěnou deskou , taky přežíval , ale pohled na něj byl žalostný
anonymní (neregistrovaný) 02.03.2012, 20:29:02 xxx.xxx.255.132
Dobrý večer Souhlasím s příspěvkem výše že tygr jakožto živočišný druh je tvor s širokou ekologickou valencí.Jelikož jeho rozšíření je od tropického pásma přes subt.až k chladnému mírnému pásmu.To samé platí o levhartovi.Je si však nutné uvědomit že tyto šelmy se dle pásma morfologicky různí přičemž platí tzv Bergamanovo pravidlo a to zvířata(totožného druhu) s chladnějších oblastí jsou větší tudíž mají k objemu menší plochu těla žímýž dochází k menší ztrátě tělesného tepla.Samozřejmě tyto druhy vykazují i další adaptace jako je hustota podsady,proporcionální rozdíly ve stavbě těla. Stačí porovnat tygra ussurijského s tygrem sumatránským nebo amur levharta např s levhartem cejlonským. Každému kdo má trochu oko na zvířata nemůže uniknout co jsem psal výše a to ony adaptace na různé klimatické podmínky v ramci jednoho druhu! Psát tedy o tygrovi a jeho odolnosti vůči chladu bez specifikací jeho původu potažmo poddruhu je irelevantní. Jaguar není zdaleka tak morfologický různorodý jako šemy zmíněné výše.Obvýva výhradě teplé oblasti amerického kontinentu. Lev je trochu jiný příběh jednak jeho dnešní rozšíření je jen část rel.nedávno bývalého dále obýva především africké savany kde i přes trop klim.pásmo jsou v noci a k ránu poměřně nízké teploty.
doutrklars
doutrklars (66 příspěvků) 03.03.2012, 10:56:54 xxx.xxx.27.79
Dobrý den , s vašim příspěvkem naprosto souhlasim, pakliže je nějdo vyznavačem tzv. studeného odchovu u zvířat měl by taky pořizovat jedince z lokalit , kde se podobné podmínky jako naše vyskytují a rozhodně si nepořídit třeba tygra z Indie, který z - 20 asi nadčen nebude
Anonymní (neregistrovaný) 03.09.2023, 08:19:17 xxx.xxx.234.21
Anonymní:

Jsou samotáři?


Jsou samotáři. Ale troufnu si tvrdit že u nás je jinde než v zoo nenajdete. Tapíry v soukromém chovu nikdo zřejmě nemá. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.