Aktuálně: 5 139 inzerátů172 365 diskuzních příspěvků17 714 uživatelů

špačci- dokrmování, krmení

anonymní (neregistrovaný) 28.02.2012, 19:47:58 xxx.xxx.155.67
Chtěl bych se zeptat, zdali máte někdo zkušenosti s dokrmováním našich špačků. Chtěl bych si je pořidit časem a tak hledám informace,hlavně o krmení. Slyšel jsem o máčených psích granulích, dokrmovačkách pro papoušky a jiných domácích spatlanin kterým byc moc nevěřil. Dále jaké používáte granule jako základní krmnou složku pro vaše špačky? jak si na ni navykají? diky Tony
bouda
bouda (77 příspěvků) 28.02.2012, 20:36:56 xxx.xxx.69.33
Dobrý večer. Osobně Vám asi příliš neporadím, ale i tak přidám svou trošku do mlýna. Doma mám špačky rudokřídlé a ty není nejmenší problém krmit. Jak na náhradní potravu špačci navykají nevím, jelikož ti mí jsou samozřejmě z jiného chovu. Jako základní krmná složka se však ve většině chovech používají granule Nutribird T16. Z volně žijících ptáků na ně výborně navykají například kosi černí. Když dávám na kompost zbytky po ptácích, tak se po nich mohou kosové utlouct. Podávám také granule pro plodožravé ptáky od fa Wittemolen, ale ty již ptáci (turaka, plodožraví holubi) přijímají hůře. Špačci však je berou dobře. Z dalších granulí pak dávám ještě granule pro štěnata. Ne máčené, ale přimíchané do ovoce, kde nějakou vhkost samy získají. Další složkou jsou tedy plody. Zde je škála široká. Základní je jablko a hruška a menší část krmné dávky pak třetí druh. Dáváme pozor vlastně jen na obsah Fe a vit. C. Mí ptáci přijímají hrozny, banány, třešně, meruňky, švestsky, broskve, melouny, granátová jablka, mango, karambolu, papriku, salátovou okurku, cukety a dýně, ananas (není nejvhodněšjí), vařené batáty, vařenou červenou řepu, ale i vařenou mrkev a brambory. Poslední složkou je pak samozřejmě hmyz. Ať už smýkaný nebo lidmi chovaný. Budete však muset asi počkat na vhodnější osobu pro toto téma, jako je například pan Nesvačil. Bura Adam
raduz
raduz (128 příspěvků) 01.03.2012, 15:29:51 xxx.xxx.92.194
Zdravím Vás Tony.Tak nejprve jak napsal p.Makovický pokud se chcete věnovat chovu našich špačků nejdřív si zařidte potřebné papíry at se vyhnete zbytečným problémům...případná kontrola by Vás nemile překvapila..ze stejného důvodu Vám bohužel ani já nemohu poradit z vlastní zkušenosti,protože se chovu eurofany nevěnuji.. Ale chov afrických špačků se nebude zas tak lišit.. mají podobné potravní nároky jako naši špači.. Takže co se týká krmení,jak už napsal Adam ovoce a zelenina veškerá možná dostupná upřednostnují bobule:(hrozno třešně jeřabiny...) z ovoce pak je u mne na prvním místě jablko - (sladší odrůdy) krájím je z důvodu lepšího příjmu na malé kostičky,potom hrušky v sezoně pak co se nechá posbírat na zahradě..chce to zkoušet oni jsou dost vybíravý.. Z granulí je pak na výběr krom zminovaných T16 např.výborné krmivo Nutribird UNI to berou bez výjimky všechny mé leskoptve,pak používám ještě Beookorels.směsi Uni patee od ORLUXU a All pet s hmyzem míchám 1:1 ten výběr je veliký záleží jen na Vás...(Avian.Tovo...)K hmyzu krmím veškerým dostupným..jen pozor na moučné červy jednostarné krmení moučných červů vede k častým úhynům!! No a nakonec dokrmování,tady nemohu poradi, protože jsem zastáncem přírodních odchovů..ale v podstatě špačci nemají vole,takže je rodiče krmí rovnou tím co nasbírají takže by se asi nechalo mladé dokrmit..dobré info najdete v knize průvodce umělým odchovem ptáků od manželů Mieslerových V lonském roce jsem ze 4hnízda leskoptví tříbarvých v 17dni odebral mládě poté co vyskočilo z budky a nebylo zcela schopné letu..v tu dobu jsem měl čas,takže jsem ho přenesl domů kde si velice rychle navyklo a přes nastříhané moučné červy a cvrčky se naučilo postupně samo brát i zbylé krmivo velice rychle zkrotlo..takže jak mile to bylo možné putovalo zpátky k ostatním do voliery.. přeji hodně úspěchů v chovu!!
Obrázek
Petr Kubrt (neregistrovaný) 02.03.2012, 01:08:04 xxx.xxx.53.50
Zdravím,před několika lety jsem měl podobnou touhu dokrmit si mládě Špačka obecného!Protože jich je všude více než hodně,nebylo získání mláděte cca.4-5dní před vylétnutím žádný problém!Po umístění do menší klece cca.50x40x30,bylo zpočátku trochu divoké,ale po krátké době si zvyklo,a v klidu poskakovalo po bidlech.První den je třeba krmit trochu"násilím"ale druhý,až třetí den už mládě samo bere potravu z pinzety!Krmil jsem ho žížalamy,různým hmyzem který jsem našel na zahradě,ovocem všeho druhu přiměřené velikosti,granulemy pro Loskutáky,a občas kočičími granulemi opět přiměřené velikosti,a navlhčené.Ty mělo v kleci stále k dispozici,a už za několik málo dnů se je pokoušelo,občas i úspěšně,samo zobat!Za týden už šlo na ruku,a jak uvidělo pinzetu,to bylo rodeo!Poznenáhlu z něj vyrostl velice krásný,a krotký pták,zvláště pak když přepeřil do šatu dospělých!Pohlaví nelze u tohoto druhu bez hnízdění příliž rozeznat,protože zpívají i samice,a vzhledově jsou obě pohlaví zcela totožná!Tak šel čas,a krotký Śpaček dělal celé rodině jen samou radost,až teda na řidký bílý trus,který dokáže"vystřelit"hodně daleko,ale roztomilost,a chytrost tohoto ptáka to bohatě vynahradí!Kam se hrabe leckterý papoušek!Uběhlo léto,a začaly dozrávat bezinky,na které jeho divocí příbuzní dělali nálety ve velkém množství!Napadlo mě tedy,že to pro ně bude velká pochoutka,a natrhal jsem tedy svémuˇ"Karlíkovi"jak se Špaček jmenoval,pár hroznů těchto plodů.Byl už tou dobou umístěn mimo byt v malé volierce cca.100x50x50 na dvorku u domu,a tedy jeho řidký trus už přestal být problémem,zvláště když se po bezinkách zbarvil do bílofialova!Protože mu zralé plody bezinky moc chutnaly,byl jimy dostatečně zásoben,a to byla asi ta osudová chyba,protože začal velmi záhy chřadnout,a po pár dalších týdnech přes veškerou péči uhynul!Mimo bezinky byl samozřejmě stále zásoben i jiným krmivem,jako před tím,ale bezinky byly u něho priorítní!Myslím,že v přírodě mají divocí Špačci možnost vyhledat si patřičný,mě neznámý minerál,kterým zřejmě neutralizují některé"jedovaté"látky,které bezinky obsahují,stejně jako to dělají některé druhy papoušků ve volné přírodě,na tzv.jílovištích!?Ještě jednou jsem se od té doby snažil si znovu podobného Špačka dokrmit,ale bohužel opět bez úspěchu,tentokrát uhynul ještě před dosažením dospělosti!Po poradě se známým veterinářem pravděpodobně na začervení,na což většina volně žijících ptáků trpí!Takže pokud se mládě včas odčerví,a dále krmí pestrou stravou,lze ho s úspěchem odchovat,i když je to zpočátku velmi časově náročné,protože má hlad téměř nepřetržitě!!!Přikládám foto Karlíka ještě před dopeřením!Ať se daří!K.
Obrázek

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.