Rejsek obecný

Sorex araneus

Výskyt: Evropa
Délka: 6-8 cm
Hmotnost: 5-13 g
Březost: 23-25 dnů
Počet mláďat: 5-7 ks
Délka života: 1 rok
Potrava: Hmyz a jeho larvy
velikost písma:  A A A
02.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10030 zobrazení     1 komentář

Identifikace

Rejsek obecný dosahuje délky těla v rozmezí 60-80 milimetrů, ocas bývá dlouhý 35-50 milimetrů, zadní tlapka 12-13,5 milimetrů. Hmotnosti dosahuje rejsek obecný 5-13 gramů. Srst dospělého jedince je skoro tmavohnědá, na bocích s rezavým nádechem, spodina je světlejší. Také tmavý ocas je vespod světlý. 1. a 2. jednohrotý zoubek v horní čelisti jsou přibližně stejně velké, třetí zoubek je menší a 5. už je velmi drobný. Rejskova hlava je protažená do úzkého čenichu.

Rozšíření

Rejsek obecný se vyskytuje po celém území České republiky. Ze všech druhů rejsků je právě rejsek obecný nejhojnější.

Způsob života

Rejsek vyhledává vlhká travnatá místa v lesích, lukách, mokřadech, zahradách, atp. Hnízdo z trávy staví v norách hlodavců i na povrchu. Aktivní je pak zejména v noci, kdy především v půdě loví hmyz, jeho larvy a kukly.

Období páření probíhá u rejska od dubna do září. Březost trvá u samic 23-25 dnů, po této době se rodí 5-7 mláďat. Toto se opakuje zpravidla 4x do roka. Mladí rejsci často tvoří „přívěs“ za matkou, kdy se každé mládě drží svými ústy ocas svého sourozence před sebou. Mimo dobu rozmnožování žijí rejsci samotářsky. Rejsek obecný se v přírodě dožívá většinou rok, ale v zajetí i 23 měsíců.

Rejsek obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Common Shrew, Německy: Waldspitzmaus, Dánsky: Almindelig Spidsmus, Holandsky: Gewone bosspitsmuis, Chorvatsky: Šumska rovka, Maďarsky: Erdei cickány, Rumunsky: Chiţcan comun, Rusky: Obyknovennaja burozubka, Slovensky: Piskor obyčajný

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

18.10.2016, 14:56
Může Rejsek ožírat myš chycenou do pasti. Děkuji