Hrabošík podzemní

Microtus subterraneus

Výskyt: Evropa
Délka: 8,2-10,5 cm
Hmotnost: 13-25 g
Březost: 21-23 dnů
Počet mláďat: 2-3 ks- 3-5x ročně
Potrava: Rostlinná
velikost písma:  A A A
02.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4858 zobrazení     1 komentář

Identifikace

Hrabošík podzemní má délku těla 82-105 milimetrů, ocas tohoto druhu je 24-32 milimetrů, zadní tlapka 14-15,5 milimetru, ucho 8-10 milimetru, hmotnost dospělého jedince je 13-25 gramů. Je to nejmenší středoevropský hraboš s drobnýma očima, šedohnědou srstí, světlejší spodinou. Od ostatních hrabošů jej odlišuje drobná zadní tlapka s 5 hrboly.

Rozšíření

Je domovem v Evropě od severozápadní Francie po Ukrajinu a západní Anatolii, na severu zasahuje k Baltskému moři a na jihu do severní Itálie a na Balkán.

Způsob života

Hrabošík podzemní je vázán na vlhké louky, lesy, břehy potoků, zejména s porostem olší. Žije usedle a buduje si rozsáhlý systém nor. Mezi drobnými hlodavci má nejnižší početnost vrhu, v průměru 2-3 mláďata. Váží těsně po porodu necelé 2 gramy, oči se jim otevírají 10-11. den života a o dva dny později se už začínají přiživovat zelenou potravou. Mimo hnízdo se mláďata poprvé dostávají ve stáři 2 týdnů, ale ještě několik dní příležitostně sají. O potomstvo pečuje nejen samice, ale i samec a případně i další jedinci sdílející společné hnízdo, což není u hrabošů obvyklé. Pohlavní dospělost přichází 2-3 týdny po osamostatnění, samice má během roku 3-5 vrhů.

Hrabošík podzemníNázvy ve světě

Anglicky: European Pine Vole, Německy: Kurzohrmaus, Holandsky: Ondergrondse woelmuis, Chorvatsky: Podzemni voluhar, Maďarsky: Földi pocok, Rumunsky: şoarece subpământean, Rusky: Kustarnikovaja polevka, Slovensky: Hrabáč podzemný

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

29.11.2021, 08:06
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je možné mít hrabošíka podzemního ve sklepě na kukuřici a v prvním patře domu? Hledala jsem po internetu nic podobného této myšce jsem nenašla, byla malá jako myš domácí, ale měla poloviční délku ocasu, malé ouška a očka. Barvu šedohnědou=nejvíce mi to připadá právě na hrabošíka, ale nikde jsem se nedočetla, jestli mohou být v domě. Je to možné?
Předem děkuji za odpověď Veinfurterová Michaela