Hrabošík Fatiův

Microtus multiplex

Výskyt: Evropa
Délka: 9-11,5 cm
Hmotnost: 19-31 g
Počet mláďat: 2-3 ks
velikost písma:  A A A
02.12.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2121 zobrazení     0 komentářů

Identifikace

Hrabošek Fatiův má tělo o délce 90-115 milimetrů, ocas tohoto druhu bývá dlouhý 28-42 milimetrů, zadní tlapka 15-17,5 milimetru, ucho má hrabošík 6,8-8,5 milimetru. Dospělý jedinec dosahuje hmotnosti 19-31 gramů. Na rozdíl od podobného hrabošíka podzemního má však srst na zádech červený odstín, zadní tlapku zpravidla delší a liší se i tvarem některých zubů a nosních kostí.

Rozšíření

Ve střední Evropě se hrabošík Faitův vyskytuje pouze v oblasti švýcarských a rakouských Alp až do 2000 metrů. V rakouských Alpách se vyskytuje druh Microtus liechtensteini, který mnozí autoři považují pouze za formu hrabošíka Fatiova.

Způsob života

Při výběru stanovišť je hrabošík Fatiův nenáročný. Nejčastěji obývá zarostlé břehy vodních toků (zejména s porosty olší) i nádrží, horské louky, pastviny i kalamitní holiny, dále některé typy lesních porostů (hlavně luzní lesy a bučiny) i různá stanoviště přímo ovlivněná člověkem, jako příkopy podél cest, rumiště, zahrady, sady a někdy též polní kultury. Výjimečně bývá zjištěn i v suťových polích či okrajově na rašeliništích. Dává přednost stinným místům, vysloveně podmáčeným terénům se vyhýbá. Oproti jiným zástupcům hlodavců má hrabošík poměrně nízký počet mláďat v jednom vrhu, v průměru 2-3 mláďata, která přichází na svět holá a slepá.

Hrabošík FatiůvNázvy ve světě

Anglicky: Alpine Pine Vole

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.