Znaky
Délka předního křídla až 3 cm. Zbarvením se podobá běláskovi zelnému, je však zřetelně menší.
Stanoviště
Nejrůznější biotopy v zemědělské krajině, též přirozená stanoviště, od nížin až do 2000 m n. m.
Rozšíření
V celé Evropě až k 62° severní šířky. Jednotlivé kusy pozorovány ještě severněji.
Výskyt
Bělásek řepový je všude velmi hojný, příležitostně v polních kulturách a zahradách masový výskyt jako u běláska zelného.
Motýl
Obvykle 2-3 generace. III. generace bývá neúplná. Motýli I. generace létají koncem dubna a v květnu, II. v červenci a srpnu, III. v září a říjnu. Motýli jednotlivých generací se odlišují velikostí a tmavým poprášením křídel.
Housenka
I. generace září a říjen, II. červen a III. srpen až září. Housenka je matně zelená se světlým hřbetním pruhem a jemným obrvením.
Hostitelské rostliny
Housenka se živí listy brukvovitých rostlin (Brassicaceae) a přirozeně nejčastěji ji nalezneme na různých odrůdách brukva (zelí, kapusta, květák, kedluben), ve volné přírodě např. na huseníku, česnáčku aj., ale také na rezedě. Housenky I. generace žijí převážně na volně rostoucích bylinách a teprve motýli II. generace kladou vajíčka často na kulturní plodiny, kde škodí společné s běláskem zelným. Někdy můžeme housenky obou druhů nalézt společné na téže rostlině.
Poznámka
Jako všichni příbuzní bělásci, také bělásek řepový létá pomalým, klikatým letem. Obsahuje jen devíti mávnutí křídly za vteřinu.
Komentáře ke zvířeti