Bělásek řepový

Pieris rapae

Výskyt: Evropa až k 62° severní šířky
Délka před. křídla: 3 cm
Rozmnožování: 2-3 generace ročně
Hostitelské rostliny: Brukvovité
velikost písma:  A A A
25.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3082 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla až 3 cm. Zbarvením se podobá běláskovi zelnému, je však zřetelně menší.

Stanoviště

Nejrůznější biotopy v zemědělské krajině, též přirozená stanoviště, od nížin až do 2000 m n. m.

Rozšíření

V celé Evropě až k 62° severní šířky. Jednotlivé kusy pozorovány ještě severněji.

Výskyt

Bělásek řepový je všude velmi hojný, příležitostně v polních kulturách a zahradách masový výskyt jako u běláska zelného.

Motýl

Obvykle 2-3 generace. III. generace bývá neúplná. Motýli I. generace létají koncem dubna a v květnu, II. v červenci a srpnu, III. v září a říjnu. Motýli jednotlivých generací se odlišují velikostí a tmavým poprášením křídel.

Housenka

I. generace září a říjen, II. červen a III. srpen až září. Housenka je matně zelená se světlým hřbetním pruhem a jemným obrvením.

Hostitelské rostliny

Housenka se živí listy brukvovitých rostlin (Brassicaceae) a přirozeně nejčastěji ji nalezneme na různých odrůdách brukva (zelí, kapusta, květák, kedluben), ve volné přírodě např. na huseníku, česnáčku aj., ale také na rezedě. Housenky I. generace žijí převážně na volně rostoucích bylinách a teprve motýli II. generace kladou vajíčka často na kulturní plodiny, kde škodí společné s běláskem zelným. Někdy můžeme housenky obou druhů nalézt společné na téže rostlině.

Poznámka

Jako všichni příbuzní bělásci, také bělásek řepový létá pomalým, klikatým letem. Obsahuje jen devíti mávnutí křídly za vteřinu.

Bělásek řepovýNázvy ve světě

Anglicky: Small White, Dánsky: Lille Kålsommerfugl, Finsky: Naurisperhonen, Francouzsky: Piéride de la rave, la, Holandsky: Klein koolwitje, Chorvatsky: Mali kupusni bijelac, Italsky: Rapaiola, La, Maďarsky: Répalepke, Německy: Kleiner Kohlweissling, Norsky: Liten kålsommerfugl, Polsky: Bielinek rzepnik, Rusky: Репница, Slovensky: Mlynárik repový, Srbsky: Mali kupusar, Španělsky: Blanquita de la col, Švédsky: Rovfjäril

Foto: http://www.flickriver.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.