Znaky
Délka předních křídel až 2,5 cm. Jarní a letní generace se liší velikostí i zbarvením (sezónní dimorfizmus). Rovněž samec se liší od samice absencí černé skvrny při zadním okraji předního křídla a zpravidla také slabším černým poprášením svrchní strany křídel (sexuální dimorfizmus). Bělásek řepkový se snadno pozná podle výrazného černého poprášení podél žilek na rubu zadního křídla. Letní generace je větší a světlejší.
Stanoviště
Všude v otevřené krajině, především na vlhčích místech, loukách a křovinatých stráních. V horách až do 2000 m. n. m.
Rozšíření
Celá Evropa s výjimkou polárních oblastí a nejvyšších horských poloh.
Výskyt
Bělásek řepkový je všude hojný a nelze ho přehlédnout.
Motýl
Mohou se vyskytnout až 3 generace, III. jen v teplých létech a zpravidla bývá neúplná. I. generace létá od května do června. II. od konce června do srpna a III. v září. Jen zcela výjimečně se můžeme setkat s tímto běláskem ještě v říjnu.
Housenka
l. generace srpen až září. II. červen, III. i srpen. Housenka je matně zelená, na hřbetní straně s jemným obrvením. Průduchy na bocích jsou žlutě lemované.
Hostitelské rostliny
Housenka žije na různých brukvovitých rostlinách, např. řepce (Brassica napus), řeřišnici (Cardamine), potočnici (Nasturtium), strmobýlu (Turritis), huseníku (Arabis), česnáčku (Alliaria) a dalších.
Poznámka
U běláska řepkového jsou známy různé formy, např. žlutá, forma flava. V jižních oblastech Evropy dosahuje větší velikosti a může být někdy s běláskem řepovým druhem zaměněn.
Komentáře ke zvířeti