Bělásek řepkový

Pieris napi

Výskyt: Evropa
Délka před. křídla: 2,5 cm
Rozmnožování: Až 3 generace ročně
Hostitelské rostliny: Brukvovité rostliny
velikost písma:  A A A
14.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3724 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předních křídel až 2,5 cm. Jarní a letní generace se liší velikostí i zbarvením (sezónní dimorfizmus). Rovněž samec se liší od samice absencí černé skvrny při zadním okraji předního křídla a zpravidla také slabším černým poprášením svrchní strany křídel (sexuální dimorfizmus). Bělásek řepkový se snadno pozná podle výrazného černého poprášení podél žilek na rubu zadního křídla. Letní generace je větší a světlejší.

Stanoviště

Všude v otevřené krajině, především na vlhčích místech, loukách a křovinatých stráních. V horách až do 2000 m. n. m.

Rozšíření

Celá Evropa s výjimkou polárních oblastí a nejvyšších horských poloh.

Výskyt

Bělásek řepkový je všude hojný a nelze ho přehlédnout.

Motýl

Mohou se vyskytnout až 3 generace, III. jen v teplých létech a zpravidla bývá neúplná. I. generace létá od května do června. II. od konce června do srpna a III. v září. Jen zcela výjimečně se můžeme setkat s tímto běláskem ještě v říjnu.

Housenka

l. generace srpen až září. II. červen, III. i srpen. Housenka je matně zelená, na hřbetní straně s jemným obrvením. Průduchy na bocích jsou žlutě lemované.

Hostitelské rostliny

Housenka žije na různých brukvovitých rostlinách, např. řepce (Brassica napus), řeřišnici (Cardamine), potočnici (Nasturtium), strmobýlu (Turritis), huseníku (Arabis), česnáčku (Alliaria) a dalších.

Poznámka

U běláska řepkového jsou známy různé formy, např. žlutá, forma flava. V jižních oblastech Evropy dosahuje větší velikosti a může být někdy s běláskem řepovým druhem zaměněn.

Bělásek řepkovýNázvy ve světě

Anglicky: Green-veined White, Dánsky: Grønåret Kålsommerfugl, Finsky: Lanttuperhonen, Francouzsky: Piéride du navet, la, Holandsky: Klein geaderdwitje, Chorvatsky: Repičin bijelac, Italsky: Navoncella, La, Maďarsky: Repcelepke, Německy: Heckenweissling, Norsky: Rapssommerfugl, Polsky: Bielinek bytomkowiec, Rusky: Брюквенница, Slovensky: Mlynárik repkový, Srbsky: Žiličasti kupusar, Španělsky: Blanca verdinervada, Švédsky: Rapsfjäril

Foto: http://www.schmetterling-raupe.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.