Znaky
Délka předního křídla 3,5 cm, bělásek ovocný patří mezi větší druhy bělásků. Od přibližně stejně velkého běláska zelného se nápadně liší černým žilkováním křídel, která nemají žádné skvrny a jsou někdy značně průsvitná, více u samic než u samců.
Stanoviště
Všude v otevřené krajině, v zahradách a na loukách. Dříve hojně v ovocných sadech, kde bělásek ovocný působil významné škody. Následkem chemizace na mnoha místech zcela vymizel. Nyní jen v extenzivně využívané krajině a v chráněných územích.
Rozšíření
Celá Evropa až k 62° severní šířky. V Anglii vyhynulý. Chybí na Sardinii a Korsice. Obzvláště hojný je v severní Africe, v Maroku a Alžírsku.
Výskyt
Dříve velmi hojný. Moderní ovocnářství výskyt silně ovlivnilo. Je překvapující, že se však někdy objeví masově a náhle zase zcela vymizí. Příčiny takového masového výskytu nejsou zatím zcela jasné.
Motýl
Květen až začátek července, jedna generace.
Housenka
Srpen až červen. Přezimuje. K přezimování se housenky shlukují a spřádají společné hnízdo. Housenka je popelavě šedá, na hřbetě se dvěma oranžově červenými, širokými, podélnými pruhy. Kukla je žlutozelená s černou kresbou a je připředená k větvičce nebo k listům.
Hostitelské rostliny
Hloh, ale také třešeň a jiné ovocné stromy, jak už jméno druhu naznačuje. Dále na jeřábu, višni a bříze. Vazbou na listnaté dřeviny se bělásek ovocný odlišuje od všech ostatních evropských bělásků.
Komentáře ke zvířeti