Bělásek ovocný

Aporia crataegi

Výskyt: Celá Evropa až k 62° severní šířky
Délka před. křídla: 3,5 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Hloh, ale také třešeň a jiné ovocné stromy
velikost písma:  A A A
14.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4469 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 3,5 cm, bělásek ovocný patří mezi větší druhy bělásků. Od přibližně stejně velkého běláska zelného se nápadně liší černým žilkováním křídel, která nemají žádné skvrny a jsou někdy značně průsvitná, více u samic než u samců.

Stanoviště

Všude v otevřené krajině, v zahradách a na loukách. Dříve hojně v ovocných sadech, kde bělásek ovocný působil významné škody. Následkem chemizace na mnoha místech zcela vymizel. Nyní jen v extenzivně využívané krajině a v chráněných územích.

Rozšíření

Celá Evropa až k 62° severní šířky. V Anglii vyhynulý. Chybí na Sardinii a Korsice. Obzvláště hojný je v severní Africe, v Maroku a Alžírsku.

Výskyt

Dříve velmi hojný. Moderní ovocnářství výskyt silně ovlivnilo. Je překvapující, že se však někdy objeví masově a náhle zase zcela vymizí. Příčiny takového masového výskytu nejsou zatím zcela jasné.

Motýl

Květen až začátek července, jedna generace.

Housenka

Srpen až červen. Přezimuje. K přezimování se housenky shlukují a spřádají společné hnízdo. Housenka je popelavě šedá, na hřbetě se dvěma oranžově červenými, širokými, podélnými pruhy. Kukla je žlutozelená s černou kresbou a je připředená k větvičce nebo k listům.

Hostitelské rostliny

Hloh, ale také třešeň a jiné ovocné stromy, jak už jméno druhu naznačuje. Dále na jeřábu, višni a bříze. Vazbou na listnaté dřeviny se bělásek ovocný odlišuje od všech ostatních evropských bělásků.

Bělásek ovocnýNázvy ve světě

Anglicky: Black-veined White, Dánsky: Sortåret Hvidvinge, Finsky: Pihlajaperhonen, Francouzsky: Gazé, Le, le, Holandsky: Groot geaderd witje, Chorvatsky: Glogov bijelac, Maďarsky: Galagonyalepke, Německy: Baumweissling, Norsky: Hagtornsommerfugl, Polsky: Niestrzęp głogowiec, Rusky: Боярышница, Slovensky: Mlynárik ovocný, Španělsky: Blanca del Majuelo, Švédsky: Hagtornsfjäril

Foto: http://www.eurobutterflies.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.