Bělásek rezedový

Pontia daplidice

Výskyt: Celá Evropa až k 60° sev.šířky
Délka před. křídla: 2,5 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Rezeda, hulevník, tařice
velikost písma:  A A A
28.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2228 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla téměř 2,5 cm. Nápadné žilkování a početné černé skvrny na svrchní straně křídel. Na rubu křídel výrazná, olivově zelená kresba.

Stanoviště

Převážně v nížinách a pahorkatinách. Severně od Alp jen na teplých a suchých travnatých biotopech a loukách, v horách až do 2000 m. n. m.

Rozšíření

Bělásek rezedový je sice rozšířený v celé Evropě až k 60° severní šířky, ale jen ve velmi teplých oblastech je výskyt trvalý. Jižně od Alp je hojnější. Bělásek rezedový je typický migrant, který na podzim odlétá do jižní Evropy a severní Afriky. Na většině míst ve střední Evropě je výskyt druhu závislý na příletu motýlů z jihu, protože kukly často nepřežijí mrazivé zimy.

Výskyt

Početnost tohoto výrazně teplomilného druhu velmi kolísá, ve střední Evropě nejsou nikde vytvořeny silné místní populace. Přesto je však druh místy v příznivých letech dosti hojný, příležitostně zalétá až do jižní Anglie.

Motýl

Dvě generace, I. od dubna do června, II. červenec až srpen.

Housenka

I. generace srpen až září, II. generace v červnu. Housenka je šedozelená, se dvěma podélnými žlutými pruhy a s malými černými bradavkami.

Hostitelské rostliny

Kromě rezedy, podle níž je druh pojmenován, žijí housenky také na hulevníku (Sisymbrium), strmobýlu (Turritis), tařici (Alyssum) a dalších brukvovitých bylinách.

Poznámka

Bělásek rezedový je nestálý druh, který se trvale nezdržuje na jediném stanovišti, ale pohybuje se z místa na místo často v rozsáhlém regionu.

Bělásek rezedovýNázvy ve světě

Anglicky: Bath White, Dánsky: Grønbroget Kålsommerfugl, Finsky: Sinappiperhonen, Francouzsky: Marbré de vert, le, Holandsky: Resedawitje westelijk type, Maďarsky: Rezedalepke, Německy: Resedaweissling, Polsky: Bielinek rukiewnik, Rusky: Рапсовая белянка, Slovensky: Mlynárik rezedkový, Španělsky: Blanquiverdosa, Švédsky: Grönfläckig vitfjäril

Foto: http://www.guypadfield.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.