Znaky
Délka předního křídla téměř 2,5 cm. Nápadné žilkování a početné černé skvrny na svrchní straně křídel. Na rubu křídel výrazná, olivově zelená kresba.
Stanoviště
Převážně v nížinách a pahorkatinách. Severně od Alp jen na teplých a suchých travnatých biotopech a loukách, v horách až do 2000 m. n. m.
Rozšíření
Bělásek rezedový je sice rozšířený v celé Evropě až k 60° severní šířky, ale jen ve velmi teplých oblastech je výskyt trvalý. Jižně od Alp je hojnější. Bělásek rezedový je typický migrant, který na podzim odlétá do jižní Evropy a severní Afriky. Na většině míst ve střední Evropě je výskyt druhu závislý na příletu motýlů z jihu, protože kukly často nepřežijí mrazivé zimy.
Výskyt
Početnost tohoto výrazně teplomilného druhu velmi kolísá, ve střední Evropě nejsou nikde vytvořeny silné místní populace. Přesto je však druh místy v příznivých letech dosti hojný, příležitostně zalétá až do jižní Anglie.
Motýl
Dvě generace, I. od dubna do června, II. červenec až srpen.
Housenka
I. generace srpen až září, II. generace v červnu. Housenka je šedozelená, se dvěma podélnými žlutými pruhy a s malými černými bradavkami.
Hostitelské rostliny
Kromě rezedy, podle níž je druh pojmenován, žijí housenky také na hulevníku (Sisymbrium), strmobýlu (Turritis), tařici (Alyssum) a dalších brukvovitých bylinách.
Poznámka
Bělásek rezedový je nestálý druh, který se trvale nezdržuje na jediném stanovišti, ale pohybuje se z místa na místo často v rozsáhlém regionu.
Komentáře ke zvířeti