Znaky
Délka předního křídla 3,5 cm. Tuto velkou babočku s černohnědými křídly, na okraji široce žlutě lemovanými, a s řadou modrých skvrn nelze s jiným druhem zaměnit.
Stanoviště
Přirozená stanoviště v otevřené krajině, výslunné lesní okraje, řídké lesy, paseky, též parky a zahrady. V horách do 2000 m. n. m.
Rozšíření
Evropa, kromě jižního Španělska a ostrovů ve Středozemí, dále mírná zóna Asie a Severní Ameriky. Na Britských ostrovech, v severním Německu a severní části Skandinávie se objevuje jen v příznivých letech jako imigrant. Příliš chladné klima neumožňuje výskyt trvalých populací.
Výskyt
Dříve všude hojný. V 50-60. letech tohoto století početnost v mnoha oblastech velmi poklesla a od té doby se udržuje na nižší, avšak poměrně konstantní úrovni. Tak můžeme druh na vhodných biotopech pravidelně pozorovat, i když obvykle jen jednotlivé motýly.
Motýl
Od konce července až do června následujícího roku. Motýl přezimuje.
Housenka
Červen až červenec. Černé housenky mají na hřbetě nápadné červené skvrny. Po obou stranách každého článku jsou trny jako u jiných druhů baboček.
Hostitelská rostliny
Bříza, osika, jíva a jilm, především stromy středního vzrůstu.
Poznámka
V celém rozsáhlém areálu, zahrnujícím Evropu, mírnou zónu Asie a Severní Ameriky, nevytváří babočka osiková žádné zvláštní formy ani subspecie. V průběhu přezimování motýlů však žlutý okraj křídel natolik vybledne, že je téměř bílý.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
červeno,pláštík
tyto,motýly,měly
i,výstavu,na,zámku,žleby
zamek,jilemnice,měli,i,vystavu
ano,přestně,ty,depozitaře,motýlu
byly,i,na,zámku,buchlov