Babočka osiková (černopláštník)

Nymphalis antiopa

Výskyt: Evropa, mírná zóna Asie a Sev. Ameriky
Délka před. křídla: 3,5 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Bříza, osika, jíva a jilm
velikost písma:  A A A
05.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6734 zobrazení     1 komentář

Znaky

Délka předního křídla 3,5 cm. Tuto velkou babočku s černohnědými křídly, na okraji široce žlutě lemovanými, a s řadou modrých skvrn nelze s jiným druhem zaměnit.

Stanoviště

Přirozená stanoviště v otevřené krajině, výslunné lesní okraje, řídké lesy, paseky, též parky a zahrady. V horách do 2000 m. n. m.

Rozšíření

Evropa, kromě jižního Španělska a ostrovů ve Středozemí, dále mírná zóna Asie a Severní Ameriky. Na Britských ostrovech, v severním Německu a severní části Skandinávie se objevuje jen v příznivých letech jako imigrant. Příliš chladné klima neumožňuje výskyt trvalých populací.

Výskyt

Dříve všude hojný. V 50-60. letech tohoto století početnost v mnoha oblastech velmi poklesla a od té doby se udržuje na nižší, avšak poměrně konstantní úrovni. Tak můžeme druh na vhodných biotopech pravidelně pozorovat, i když obvykle jen jednotlivé motýly.

Motýl

Od konce července až do června následujícího roku. Motýl přezimuje.

Housenka

Červen až červenec. Černé housenky mají na hřbetě nápadné červené skvrny. Po obou stranách každého článku jsou trny jako u jiných druhů baboček.

Hostitelská rostliny

Bříza, osika, jíva a jilm, především stromy středního vzrůstu.

Poznámka

V celém rozsáhlém areálu, zahrnujícím Evropu, mírnou zónu Asie a Severní Ameriky, nevytváří babočka osiková žádné zvláštní formy ani subspecie. V průběhu přezimování motýlů však žlutý okraj křídel natolik vybledne, že je téměř bílý.

Babočka osiková (černopláštník)Názvy ve světě

Anglicky: Camberwell Beauty, Dánsky: Sørgekåbe, Finsky: Suruvaippa, Francouzsky: Morio, le, Holandsky: Rouwmantel, Chorvatsky: Mrtvački plašt, Italsky: Antiopa, Maďarsky: Gyászlepke, Německy: Trauermantel, Norsky: Sørgekåpe, Polsky: Rusałka żałobnik, Slovensky: Babôčka osiková, Srbsky: Mrtvački plašt

Foto: http://www.panoramio.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.07.2021, 18:06
babočka,oslíkova
červeno,pláštík
tyto,motýly,měly
i,výstavu,na,zámku,žleby
zamek,jilemnice,měli,i,vystavu
ano,přestně,ty,depozitaře,motýlu
byly,i,na,zámku,buchlov