Ostruhák jižní

Charaxes jasius

Výskyt: Evropa
Délka před. křídla: 4 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Planika
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4193 zobrazení     1 komentář

Znaky

Velký a nápadný druh. Délka předního křídla přes 4 cm. Svrchní strana křídel tmavě červeno až černohnědá, se světlým, širokým, oranžové žlutým lemem na vnějším okraji a dvěma různě dlouhými ostruhami na zadních křídlech; někdy jsou nad ostruhami menší modré skvrny. Rub obou párů křídel se složitým, pestrým a nezaměnitelným vzorem. Samice se podobá samci, je však zpravidla větší, v rozpětí křídel dosahuje až 10 cm. Na lokalitě druh nelze přehlédnout.

Stanoviště

Teplé křovinaté biotopy (macchie) při mořském pobřeží do 500 m. n. m., též parky a vlhčí břehové porosty podél potoků a řek.

Rozšíření

Středozemí, úzký pás podél pobřeží včetně ostrovů a severního pobřeží Afriky. Od Portugalska a Španělska až do Řecka a Turecka, směrem na východ hojnější. Ostruhák jižní je dále rozšířený ve velké části tropické Afriky jižně od Sahary, ale v odlišných subspeciích.

Výskyt

V oblasti rozšíření je lokální, ale na stanovištích není vzácný.

Motýl

Dvě generace, I. květen až červen, II. srpen až září.

Housenka

I. generace září až duben, II. červen až červenec. Přezimuje na stálezelené planice. Je světle zelená s množstvím malých žlutých teček. Na hlavě jsou čtyři dlouhé výrůstky, dva prostřední jsou na konci červené. Na hřbetě dvě velké zelené skvrny.

Hostitelské rostliny

Planika (Arbutus unedo), Středozemí hojně rozšířená dřevina.

Poznámka

Samci často usedají na konec větví planiky a vyčkávají, až kolem poletí samice. Protože motýli poměrně špatně vidí, často vyletují vstříc i falešným objektům.

Ostruhák jižníNázvy ve světě

Anglicky: Two-tailed Pasha, Holandsky: Pasja, Německy: Erdbeerbaumfalter, Rusky: Хараксес Ясиус, Španělsky: Bajá de dos colas

Foto: http://www.leps.it/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

29.06.2018, 05:40
motyl jeste nedavno pomerne hojny vymizel z ostrova skopelos.