Znaky
Délka předního křídla 2 cm. Babočka síťkovaná se vyskytuje ve dvou barevně odlišných formách: jarní a letní: je typickým příkladem sezónního dimorfizmu. I. generace má svrchní stranu předních křídel žlutě oranžovou s hnědočernými skvrnami, na spodní straně křídel je srdcovitá kresba, tvořená úzkými bílými a žlutými příčnými liniemi a podélnými světlými žilkami. II. generace má svrchní stranu křídel hnědočernou, s nápadným, bílým, přerušovaným středním pruhem (forma prorsa).
Stanoviště
Přirozená luční společenstva a vlhčí řídké lesy a paseky. Preferuje částečně zastíněné biotopy v nížinách a pahorkatinách, do 1000 m. n. m.
Rozšíření
V mírném pásu Evropy velmi rozšířená a dále na východ přes střední Asii až do Japonska. Příklad druhu, který se v průběhu století postupně šířil od východu do střední a západní Evropy téměř až k Atlantiku. Dosud chybí babočka síťkovaná v jižní Evropě, na Britských ostrovech a v oblasti kolem Severního a Baltského moře.
Výskyt
Velmi hojná, v některých oblastech však lokální.
Motýl
Dvě generace. I. konec dubna až polovina června. II. polovina července až konec srpna. Zcela výjimečně neúplná III. generace (na jihu).
Housenka
I. generace srpen až září. II. červen až červenec. Kukla přezimuje. Housenka je sytě černohnědá s tmavými trny na hřbetě, zpočátku žije pospolitě v sepředených částech kopřiv.
Hostitelské rostliny
Úzká vazba na kopřivy (Urtica dioica) rostoucí hlavně v polostínu.
Komentáře ke zvířeti