Babočka síťkovaná

Araschnia levana

Výskyt: Evropa, Asie
Délka před. křídla: 2 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Kopřiva
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2525 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 2 cm. Babočka síťkovaná se vyskytuje ve dvou barevně odlišných formách: jarní a letní: je typickým příkladem sezónního dimorfizmu. I. generace má svrchní stranu předních křídel žlutě oranžovou s hnědočernými skvrnami, na spodní straně křídel je srdcovitá kresba, tvořená úzkými bílými a žlutými příčnými liniemi a podélnými světlými žilkami. II. generace má svrchní stranu křídel hnědočernou, s nápadným, bílým, přerušovaným středním pruhem (forma prorsa).

Stanoviště

Přirozená luční společenstva a vlhčí řídké lesy a paseky. Preferuje částečně zastíněné biotopy v nížinách a pahorkatinách, do 1000 m. n. m.

Rozšíření

V mírném pásu Evropy velmi rozšířená a dále na východ přes střední Asii až do Japonska. Příklad druhu, který se v průběhu století postupně šířil od východu do střední a západní Evropy téměř až k Atlantiku. Dosud chybí babočka síťkovaná v jižní Evropě, na Britských ostrovech a v oblasti kolem Severního a Baltského moře.

Výskyt

Velmi hojná, v některých oblastech však lokální.

Motýl

Dvě generace. I. konec dubna až polovina června. II. polovina července až konec srpna. Zcela výjimečně neúplná III. generace (na jihu).

Housenka

I. generace srpen až září. II. červen až červenec. Kukla přezimuje. Housenka je sytě černohnědá s tmavými trny na hřbetě, zpočátku žije pospolitě v sepředených částech kopřiv.

Hostitelské rostliny

Úzká vazba na kopřivy (Urtica dioica) rostoucí hlavně v polostínu.

Babočka síťkovanáNázvy ve světě

Anglicky: Map Butterfly, Dánsky: Nældesommerfugl, Finsky: Karttaperhonen, Francouzsky: Carte géographique, la, Holandsky: Landkaartje, Italsky: Vanessa levana, Maďarsky: Pókhálós lepke, Německy: Landkärtchen, Polsky: Rusałka kratkowiec

Foto: http://ailinonaldea.blog.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.