Okáč medyňkový

Hipparchia fagi

Výskyt: Evropa
Délka předního křídla: 4 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Sveřep, jílek, medyněk
velikost písma:  A A A
27.01.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2827 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla kolem 4 cm. Velikostí i zbarvením nápadný motýl. Na rozdíl od okáče voňavkového má okáč meduňkový světlý pás na tmavě hnědých křídlech méně výrazný, žlutobílý (nikoliv čistě bílý); u samců jsou přední křídla někdy téměř jednobarevně hnědá, obvykle s jedním, u samic se dvěma očky. Rub křídel je kontrastnější, s téměř bílým pruhem a velmi tmavou bazální polovinou křídel. Od okáče bělopásného se liší především větší velikostí.

Stanoviště

Teplé doubravy, lesní okraje, lesostepní biotopy, do 1000 m. n. m.

Rozšíření

Okáč medyňkový je rozšířen od Pyrenejí přes Francii, střední a jihovýchodní Evropu až do jižního Ruska. Na sever zasahuje k 52° severní šířky, ve střední Evropě má nesouvislé rozšíření a vyskytuje se jen v nejteplejších oblastech, např. v jižním Německu, u nás na jižní Moravě.

Výskyt

Ve střední Evropě jen lokální, nehojný až vzácný.

Motýl

Polovina července až polovina srpna, v jedné generaci. Motýl je i přes značnou velikost velmi dobře- chráněný kresbou na rubu křídel, připomínající kůru stromů. Sedí-li se složenými křídly na kmeni stromu, obvykle ho i v plném světle přehlédneme. Naši pozornost upoutá teprve tehdy, když po vyrušení vzlétne.

Housenka

Září až červenec. Přezimuje volně ve vegetaci, na chráněném místě těsně u země. Je světlá, s jemnými podélnými proužky.

Hostitelské rostliny

Housenky žijí na měkkých travách, např. na sveřepu (Bromus), jílku (Lolium) a zvláště na medyňku (Holcus). Okáč meduňkový je aktivní v noci.

Okáč medyňkovýNázvy ve světě

Anglicky: Woodland Grayling, Francouzsky: Sylvandre, le, Holandsky: Grote boswachter, Maďarsky: Szürkeöves szemeslepke, Německy: Grosser Waldportier, Rusky: Бархатница бухарниковая, Slovensky: Očkáň medúnkový, Španělsky: Banda curva

Foto: http://www.dezimmer.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.