Modrásek černoskvrnný

Maculinea arion

Výskyt: Evropa, Asie
Délka před. křídla: 1,4-2 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Mateřídouška
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3029 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 1,4-2 cm. Modráskovití tvoří početnou čeleď, zastoupenou v Evropě asi 100 druhy. Všechny druhy jsou poměrné malé, mnohé velmi malé. Samci mají nápadnější zbarvení než samice. Barevná škála je od temně modré přes zelenou až k červené a hnědé. Samice jsou převážně tmavé, hnědavé nebo šedé. Na spodní straně křídel jsou obvykle spolehlivější znaky pro identifikaci druhů než na svrchní straně. V mnoha případech je možné přesné určení modrásků až po vyšetření kopulačního ústrojí. Modrásek černoskvrnný však patří ke skupině druhů, jejichž určení nečiní ve střední Evropě problémy: na svrchní straně předních i zadních křídel má na zářivě modrém podkladu nápadné černé skvrny a okraj křídel je hnědě lemovaný.

Stanoviště

Suché louky a travnaté svahy nepravidelně kosené.

Rozšíření

V Evropě je modrásek černoskvrnný velmi rozšířený, chybí však v severním Německu a v nedávné době vyhynul i na Britských ostrovech. Areál druhu pokračuje dále na východ do Asie.

Výskyt

V minulosti hojný, v posledních desetiletích na mnoha územích vymizel vlivem intenzivního využívání juk a jejich přeměny na ornou půdu.

Motýl

Červen až červenec, jen jedna generace. Housenka: Srpen až květen. Přezimuje v hnízdech mravenců.

Hostitelské rostliny

Malé housenky žijí na mateřídoušce (Thymus serpyllum), později jsou zavlékány do hnízd drnových mravenců, kde se živí vajíčky a kuklami svých hostitelů. Mravencům nezpůsobují žádnou významnou škodu. Mravenci sají výměšky, které housenky vylučují ze žláz na zadečku.

Modrásek černoskvrnnýNázvy ve světě

Anglicky: Large Blue, Dánsky: Sortplettet Blåfugl, Finsky: Muurahaissinisiipi, Francouzsky: Azuré du serpolet, Holandsky: Tijmblauwtje, Chorvatsky: Veliki timijanov plavac, Maďarsky: Nagyfoltú hangyaboglárka, Německy: Grosser Fleckenbläuling

Foto: http://www.ukbutterflies.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.