Znaky
Délka předního křídla 1,4-2 cm. Modráskovití tvoří početnou čeleď, zastoupenou v Evropě asi 100 druhy. Všechny druhy jsou poměrné malé, mnohé velmi malé. Samci mají nápadnější zbarvení než samice. Barevná škála je od temně modré přes zelenou až k červené a hnědé. Samice jsou převážně tmavé, hnědavé nebo šedé. Na spodní straně křídel jsou obvykle spolehlivější znaky pro identifikaci druhů než na svrchní straně. V mnoha případech je možné přesné určení modrásků až po vyšetření kopulačního ústrojí. Modrásek černoskvrnný však patří ke skupině druhů, jejichž určení nečiní ve střední Evropě problémy: na svrchní straně předních i zadních křídel má na zářivě modrém podkladu nápadné černé skvrny a okraj křídel je hnědě lemovaný.
Stanoviště
Suché louky a travnaté svahy nepravidelně kosené.
Rozšíření
V Evropě je modrásek černoskvrnný velmi rozšířený, chybí však v severním Německu a v nedávné době vyhynul i na Britských ostrovech. Areál druhu pokračuje dále na východ do Asie.
Výskyt
V minulosti hojný, v posledních desetiletích na mnoha územích vymizel vlivem intenzivního využívání juk a jejich přeměny na ornou půdu.
Motýl
Červen až červenec, jen jedna generace. Housenka: Srpen až květen. Přezimuje v hnízdech mravenců.
Hostitelské rostliny
Malé housenky žijí na mateřídoušce (Thymus serpyllum), později jsou zavlékány do hnízd drnových mravenců, kde se živí vajíčky a kuklami svých hostitelů. Mravencům nezpůsobují žádnou významnou škodu. Mravenci sají výměšky, které housenky vylučují ze žláz na zadečku.
Komentáře ke zvířeti