Přástevník bezový

Spilosoma lutea

Výskyt: Celá Evropa až k 62° severní šířky
Délka před. křídla: 2 cm
Rozmnožování: 1-2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Pampeliška, kopřiva, jitrocel, šťovík
velikost písma:  A A A
13.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2685 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 2 cm. Žlutě zbarvená přední křídla se šikmými řadami černých teček umožňují druh poměrně snadno odlišit od jiných. Zadeček je žlutý s černými skvrnami. Tykadla samce jsou hřebenitá.

Stanoviště

Rozdílné biotopy v celém areálu rozšíření. Stanovištně není vyhraněný, nejčastěji ho nalezneme na vlhčích místech, v křovinatých terénech, na mezích, okrajích lesů a na ruderálech, jakož i přímo v intravilánu měst.

Rozšíření

Celá Evropa, na sever až k 62° severní šířky. Žije též v jižní Skandinávii a již. Finsku. V horách do 1800 m. n. m.

Výskyt

Přástevník bezový je hojný, ale nedochází k masovému přemnožováni.

Motýl

Polovina května až červenec. V příznivých letech II. neúplná generace v srpnu. Motýl létá v noci, zvláště aktivní je krátce před východem slunce. Tím se liší od většiny ostatních druhů, nočních motýlů, jejichž hlavní doba letu je od pozdních večerních hodin do půlnoci a pak jejich aktivita klesá.

Housenka

Červenec až září. Kukla přezimuje na zemi v řídkém zámotku.

Hostitelské rostliny

Pampeliška, kopřiva, jitrocel, šťovík, ale také ostružiník, maliník a dokonce i černý bez.

Poznámka

Přástevník bezový obývá stejné oblasti jako přástevník mátový, kterému se podobá. Je pozoruhodné, že p. bezový létá vždy v návaznosti na letovou fázi přástevníka mátového. Nedávné pokusy ukázaly, že méně jedovatý p. bezový žije takříkajíc pod ochranou silně nepoživatelného (nechutného) přástevníka mátového. Hmyzožraví ptáci poznají velmi rychle, že se nevyplácí málo plachého přástevníka mátového pronásledovat a už po několika vteřinách si ho přestávají všímat. Tato zkušenost prospívá právě přástevníku bezovému.

Přástevník bezovýNázvy ve světě

Anglicky: Buff Ermine, Dánsky: Gul Tigerspinder, Holandsky: Gele tijger, Německy: Gelbe Tigermotte, Norsky: Gul tigerspinner, Polsky: Sszewnica bzówka, Rusky: Медведица желтая, Slovensky: Spriadač bazový, Švédsky: Gul tigerspinnare

Foto: http://www.lepiforum.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.