Bourovčík toulavý

Thaumetopoea processionea

Výskyt: Evropa
Délka před. křídla: 1,3-1,6 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Dub
velikost písma:  A A A
09.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4922 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla samce 1,3 cm. Samice 1,6 cm. Křídla hnědavě šedá s více nebo méně výraznou kresbou, u samců výraznější. Tělo silnější, pokryté dlouhými chlupy.

Stanoviště

Dubové lesy.

Rozšíření

V celé Evropě především v zóně listnatých lesů, ale v rozsáhlých územích zcela chybí (např. Severoněmecká nížina, Čechy).

Výskyt

V některých letech masový výskyt, jinak jen lokální a spíše vzácný.

Motýl

Červenec až začátek srpna, jedna generace. Motýli létají po setmění. Vajíčko přezimuje.

Housenka

Květen až červen. Malé, čerstvě vylíhlé housenky se už od prvních dnů mohou účinně bránit svými jedovatými chlupy, které u člověka i zvířat vyvolávají prudké dráždění. Jsou to velmi jemné chloupky a mohou být unášeny také větrem. Přes den housenky setrvávají ve svém hnízdě, dosahujícím velikosti až dětské hlavy. Každý večer po setmění vylézají v dlouhém procesí po kmeni až do koruny stromu a k listům. Menší listy zcela zkonzumují, z větších zůstávají jen hlavní žebra. Při putování za potravou housenka udržuje kontakt s housenkou lezoucí před ní. Bourovčík toulavý putuje v několika řadách, které se zajišťují spřádáním doprovodných vláken na kůře stromu. Toto předivo má orientační význam a zabraňuje úniku z řady. Pokud přece jen nějaká housenka ztratí spojení s ostatními, pak je hledá tak dlouho, až je znovu nalezne. Housenky se živí až do ranního rozbřesku a pak se stejným způsobem vrací zpět.

Hostitelské rostliny

Dub (Quercus).

Bourovčík toulavýNázvy ve světě

Anglicky: Oak Processionary, Finsky: Kulkuekehrääjä, Holandsky: Eikenprocessierups, Chorvatsky: Hrastov četnjak, Německy: Eichenprozessionsspinner, Polsky: Korowódka dębowa, Slovensky: Priadkovček dubový, Španělsky: Procesionaria de la Encina, Švédsky: Ekprocessionsspinnare

Foto: http://www.hantsmoths.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.