Vztyčnořitka lipová

Phalera bucephala

Výskyt: Evropa
Délka před. křídla: 2,7-2,8 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Dub, buk, vrba, lípa
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6375 zobrazení     1 komentář

Znaky

Délka předního křídla 2,7 - 2,8 cm. Obě pohlaví jsou si podobná, ale samice je větší než samec. V kresbě je nápadná oválná světlá skvrna v předním rohu předního křídla. V klidové pozici připomíná motýl ulomenou větvičku. Pravá světlá skvrna v rohu křídla i světlé ochlupení hlavy, rovněž hnědě lemované, vypadají jako místa, kde došlo k odlomení větvičky. Tento vzhled zpravidla umožňuje, aby motýl unikl ostrému zraku drobných pěvců.

V jižní Evropě žije velmi podobná, poněkud větší a vzácnější vztyčnořitka dubová (P. bucephaloides), která má ve středu poli větší žlutou skvrnu (výskyt je uváděn i z jižní Moravy a Slovenska).

Stanoviště

Vztyčnořitka lipová obývá smíšeně a listnaté lesy, břehové porosty kolem vodních toků a rybníků, městské parky a stromořadí podél cest.

Rozšíření

Evropa, na sever až k polárnímu kruhu, v horách, až k hranicí lesa. V jižní Evropě se s ním setkáme téměř všude.

Výskyt

Díky ochrannému zbarvení nalezneme tento druh jen stěží, avšak v noci, kdy je aktivní, často a pravidelně přilétá ke světlu. Nejsou známé masové výskyty, také housenky nezpůsobují holožíry.

Motýl

Začátkem června až červenec. Samice klade vajíčka v nahloučené snůšce na svrchní stranu listu hostitelské rostliny.

Housenka

Červenec až srpen. Má pestré, modročerné zbarvení se žlutými pruhy a bílými skvrnami. Žije pospolitě, protože díky ochlupení se jí ptáci vyhýbají. V nepříznivých letech se motýli nelíhnou a kukly znovu přezimují. Celý vývoj pak trvá dva roky.

Hostitelské rostliny

Housenky žijí polyfágně na mnoha listnatých dřevinách, např. na dubu, buku, vrbě, lípě, topolu, olší a lísce. Na listech se živí těsně vedle sebe.

Vztyčnořitka lipováNázvy ve světě

Anglicky: Buff-tip, Dánsky: Måneplet, Finsky: Härkäpää, Holandsky: Wapendrager, Chorvatsky: Lipov prelac, Německy: Mondvogel, Norsky: Oksehodespinner, Polsky: Narożnica zbrojówka, Rusky: Лунка серебристая, Slovensky: Faléra lipová, Španělsky: Pájaro luna

Foto: http://www.entomart.be/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.09.2017, 20:23
Dobrý den jaka je doba kukleni