Lišaj topolový

Laothoe populi

Výskyt: Evropa
Délka předního křídla: 4,5 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Vrby, topoly včetně osiky
velikost písma:  A A A
02.07.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5497 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 4,5 cm. Vzhledem a chováním se lišaj topolový podobá lišaji pavímu oku. Střih křídel je však ještě bizarnější a v klidové pozici vypadá jako suché listy ležící na sobě. Při prohlédnutí zblízka není obtížné odlišit ho od lišaje pavího oka. Lišaj topolový má méně kontrastní kresbu na předních křídlech a na hrudi chybí velká černohnědá skvrna. Zadní křídlo zdobí při bázi jen oranžově hnědá skvrna, kterou v nebezpečí motýl odhaluje. Účinek těchto skvrn však zdaleka není tak velký jako účinek falešných „očí" u lišaje pavího oka, a tak se lišaj topolový v letech velmi početného výskytu stává významnou potravní složkou pro sýkory.

Stanoviště

Různé lesní biotopy, břehové porosty podél potoků a řek, ale též zahrady a parky, i v samotném středu velkoměst.

Rozšíření

Celá Evropa téměř až k severnímu polárnímu kruhu.

Výskyt

Hojný. Společně s lišajem paví oko patří k našim nejhojnějším lišajům. Protože se vyznačuje noční aktivitou, vzniká dojem, že je vzácnější.

Motýl

Od začátku května až do začátku srpna. V příznivých letech II. neúplná generace. Kukla přezimuje.

Housenka

Červen až říjen. Před kuklením housenka zalézá do měkké půdy obvykle blízko kmene, na němž žila. Vytváří si jednoduchý zámotek, který se neliší od příbuzných druhů. Přezimování v půdě je jistou ochranou před hmyzožravými ptáky, ale nemůže ochránit před rejsky a krtky.

Hostitelské rostliny

Vrby, topoly včetně osiky.

Lišaj topolovýNázvy ve světě

Anglicky: Poplar Hawk-moth, Dánsky: Poppelsværmer, Finsky: Poppelikiitäjä, Holandsky: Populierenpijlstaart, Chorvatsky: Topolov ljiljak, Německy: Pappelschwärmer, Norsky: Ospesvermer, Polsky: Nastrosz topolowiec, Rusky: Бражник тополёвый, Slovensky: Lišaj topoľový, Španělsky: Cuerno Verde, Švédsky: Poppelsvärmare

Foto: http://www.bubuleps.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.