Lišaj svlačcový

Agrius convolvuli

Výskyt: Evropa
Délka předního křídla: 4,5-5 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Především svlačec
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10070 zobrazení     5 komentářů

Znaky

Délka předních křídla 4,5-5 cm. Tvarem a velikostí připomíná lišaj svlačcový lišaje šeříkového. Na svrchní straně předních křídel je hnědošedě zbarvený, kresba připomíná kůru stromů (kryptické zbarvení). Sedí-li motýl v klidu na kmeni, je zcela nenápadný. Zadeček je červenočerně pruhovaný. Výraznější je také zbarvení a kresba zadních křídel, která jsou bělošedá, s modrým odstínem a čtyřmi úzkými černými pruhy. Lišaj svlačcový má neobvykle dlouhý sosák, dosahující délky až 10 cm. Ten umožňuje motýlům sát také z hlubokých trubkovitých květů mnoha rostlin, jako jsou např. tabák, petúnie, plamenka (Phlox) aj.

Stanoviště

Nejrůznější otevřené biotopy přirozeného charakteru (teplé stráně, suché louky, stepi), i druhotná stanoviště v zemědělské krajině a kolem lidských sídlišť.

Rozšíření

Subtropické a tropické oblasti Starého světa. Do střední Evropy přilétá každoroční květnu a červnu jako migrant. Početnost velmi kolísá. Motýli létají rychlým letem přes Středozemní moře i přes Alpy a podle aktuálních povětrnostních podmínek až do střední a severní Evropy, výjimečně zalétnou až na Island.

Výskyt

Dosti hojný, ale závislý na intenzitě migrace z jihu a následně na vývoji počasí v oblastech, kde druh nežije trvale.

Motýl

Přílet z jihu v květnu a červnu. Další generace od poloviny července do poloviny října.

Housenka

Červenec až září. Zelená nebo tmavě hnědá housenka má žluté podélné a šikmé proužky.

Hostitelské rostliny

Především svlačec (Convolvulus).

Lišaj svlačcovýNázvy ve světě

Anglicky: Convolvulus Hawk-moth, Dánsky: Snerlesværmer, Finsky: Kiertokiitäjä, Holandsky: Windepijlstaart, Chorvatsky: Slakov ljiljak, Maďarsky: Szulákszender, Německy: Windenschwärmer

Foto: http://lepidoptera.butterflyhouse.com.au

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

09.08.2021, 14:23
Dnes nám jeden spí na tyči od slunečníku. Bouzov.
27.08.2018, 20:05
Dnes jsem ho našla, jak se koupe v barelu s vodou na zahradě v Pavlově. Vytáhla jsem ho a snad až uschne podaří se mu zase odcestovat. Ale byl nádherný a velký.
28.09.2016, 12:06
Před 2 týdny jsem při zbirani brambor našel v hlíně velkou kuklu, hned sem tušil že jde o nějakéj druh Lišaje, teď se my vylíhnul a je nádherný jen se mu nenarovnala křídla úplně. Snažím se mu pomoct ale co mu můžu dát aby nezahinul než mu půjde létat. Děkuji za každou informací. Kdyby něco tak email Tesarik17@seznam.cz.
23.09.2016, 05:31
Housenka může být zbarvení tmavší i světlejší, záleží asi na stáří. Tohoto lišaje jsem kdysi našel mrtvého na hromadě tašek, které byly obrostlé právě svlačcem. Byl obrovský (asi zemřel stářím), nikdy jsem tak velkou můru neviděl. Je to jeden z největších a nejhezčích lišajů.
03.10.2015, 08:15
adámek si všiml zajímavé housenky na plotě mezi svlačci byla ČERNÁ asi sedum cm. dlouhá sežlutými pruhy nazádech zjistilajsem žeje to pravděpodobně housenka lišaje svlačcového. šilheřovice 3,10,2015