Lišaj pryšcový

Hyles euphorbiae

Výskyt: Evropa
Délka předního křídla: 3,5-3,7 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Pryšec
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4799 zobrazení     3 komentáře

Znaky

Délka předního křídla 3,5-3,7 cm. Olivově zelená skvrna uprostřed předního křídla je více ohraničená a oddělená od světlejšího předního okraje, na rozdíl od podobného lišaje svízelového, u něhož je tato skvrna vpředu spojená s olivově zbarveným př. okrajem. Zadní křídla u obou druhů jsou hnědočervená, s širokými černohnědými pruhy a světlým zadním okrajem.

Stanoviště

Stepní biotopy a travnatá, suchá místa s výskytem pryšců - lesní okraje, meze, suché stráně, okraje polí, písčiny a kamenité svahy s řídkou vegetací, ruderály.

Rozšíření

Celá Evropa a i do jižní Skandinávie. Hlavní oblast výskytu je ve Středozemí, ale také ve střední Evropě žije druh trvale. Přesto každoročně, v menším rozsahu než u některých jiných lišajů, přilétají motýli z jihu, aby osídlili území nebo doplnili místní populace severně od Alp. L pryšcový však není tak citlivý na chlad jako např. smrtihlav.

Výskyt

Jen místy je lišaj pryšcový dosti hojný, dříve podstatně hojnější než v současnosti. Příčiny ubývání nejsou zcela jasné, může jít o klimatické změny v průběhu století, ale velmi pravděpodobně má velký vliv i ubývání vhodných stanovišť s výskytem hostitelských rostlin v zemědělské krajině.

Motýl

Květen až červenec, výjimečně II. generace v srpnu a v září. Motýl je aktivní za soumraku a létá dlouho do noci.

Housenka

Červenec až září. Zbarvení je velmi pestré, červené nebo žlutočervené, s černými a jasně žlutými skvrnami. Ke kuklení zalézá housenka do země, kde kukla přezimuje, někdy dokonce dvakrát i vícekrát, takže motýl se pak může líhnout po dvou i více letech.

Hostitelské rostliny

Různé druhy pryšců, především pryšec chvojka (Tithymalus cyparissias), výjimečně i jiné rostliny.

Lišaj pryšcovýNázvy ve světě

Anglicky: Spurge Hawk-moth, Finsky: Tyräkkikiitäjä, Holandsky: Wolfsmelkpijlstaart, Maďarsky: Kutyatejszender, Německy: Wolfsmilchschwärmer, Polsky: Zmrocznik wilczomleczek, Rusky: Бражник молочайный, Slovensky: Lišaj mliečnikový, Španělsky: Esfinge de las lechetreznas, Švédsky: Vitsprötsvärmare

Foto: http://ukmoths.org.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.03.2018, 19:06
best forever
21.03.2018, 18:57
this is cool
21.03.2018, 18:55
exclusive