Lišaj vrbkový

Deilephila elpenor

Výskyt: Celá Evropa kromě nejsevernějších oblastí
Délka předního křídla: 2,7-3,7 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Svízel, netýkavka, vrbka úzkolistá
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     17638 zobrazení     4 komentáře

Znaky

Délka předního křídla 2,7-3,7 cm. Nápadné je fialové nebo růžové červené zbarvení. Na svrchní straně předních křídel jsou výrazné světlé šikmé pruhy, končící v apexu. Rovněž vnější polovina zadních křídel je červená, vnitřní polovina černá. Na zadečku jsou dva hnědé pruhy (srovnej se znaky lyšaje kyprejového). Nápadné velké oči jsou dobře patrné za soumraku. Lišaj vrbkový je vynikající letec, můžeme ho dobře pozorovat ve večerních hodinách, kdy poletuje např. kolem rozkvetlé plamenky (Phlox) jako kolibřík, od květu ke květu, a dlouhým sosákem za letu saje nektar.

Stanoviště

Řídké smíšené a listnaté lesy, paseky a lesní okraje, vřesoviště i vlhčí louky, ale také zahrady a parky.

Rozšíření

Celá Evropa kromě nejsevernějších oblastí. Zvláště v pahorkatinách a v podhůří.

Výskyt

Hojný, ne však masový.

Motýl

Od poloviny května do července v jedné generaci. Výjimečně se v příznivých, teplých oblastech Evropy může objevit i II. generace od srpna do října. Samičky kladou vajíčka jednotlivě na hostitelské rostliny.

Housenka

Polovina června až srpen. Proměnlivost zbarvení housenek je velká, od světle zelené přes hnědou až téměř k černé. Zvlášť nápadné jsou čtyři velké oční skvrny v přední části těla, na dalších zadečkových článcích jsou u světlých kusů zřetelné černé skvrny. Růžek na konci zadečku je krátký, černý. Rovněž housenky jsou aktivní za soumraku a v noci. Tehdy vylézají za potravou na hostitelské rostliny a v časných ranních hodinách se opět vracejí ukrýt do hustého porostu při zemi, kde ve dne setrvávají. Kuklí se v zemi a kukla přezimuje.

Hostitelské rostliny

Převážné žije na vrbce úzkolisté (Chamaerion angustifolium) a vrbovkách (Epilobium), také na svízeli, netýkavce, vinné révě a dalších rostlinách.

Lišaj vrbkovýNázvy ve světě

Anglicky: Elephant Hawk-moth, Dánsky: Dueurtsværmer, Finsky: Horsmakiitäjä, Holandsky: Groot avondrood, Chorvatsky: Vinski ljiljak, Německy: Mittlerer Weinschwärmer, Norsky: Stor snabelsvermer

Foto: http://ru-butterflies.livejournal.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

04.06.2022, 22:06
našla jsem kuklu a nechala ji v květinači a pozorovali jsme co bude .Po 14 dnech se vyklubal z kukly lišaj vrbkovy ,cely den sedel na květniku a odletel až večer,jako spravna mura a byl moc krasny!!tak jsem si uvedomila,že dneska už nevidime žadne mury ,jako byl smrtihlav a jini,tak at se jim daři!!!
07.09.2021, 13:12
Dnes housenka tohoto motýla kousla psa do čumáku zakvičel a má ho oteklý. Je možné že je tak agresivní a není jedovatá ?
04.09.2015, 19:25
Koukal jsem na ně jako puk. Jsou nádherný a doufám,že z nich vyrostou stejně nádherný motýly
04.09.2015, 15:21
Koncem srpna jsem je objevila na okně v truhlíku s fuchsiemi,byly tři a květinku mi dokonale zdevastovaly.Nezlobím se na ně a dokonce jsem jim naservírovala další květináč,chutnají jim hlavně kvítka v zozpuku.Dvě už postupně zmizely/doufám,že se někde zakuklují/poslední,nejmenší,úspěšně nabírá na délce a tloušťce.Jsou nádherné a já doufám,že přežijí.