Znaky
Délka předního křídla 2-2,5 cm. Tento malý lišaj je zvláště nápadný širokým zadečkem, po stranách s dlouhými, odstávajícími, černobíle skvrnitými šupinami. Přední křídlo je šedohnědé s černými příčkami, zadní křídlo je sytě oranžově žluté.
Stanoviště
Výslunné stráně, okraje lesů, stepní biotopy, též ruderální stanoviště, zahrady, parky, mnohdy i uprostřed velkoměst. Na rozdíl od většiny lišajů se dlouhozobka svízelová vyznačuje denní aktivitou, létá za slunce v poledních hodinách, odpoledne, ale i večer. V přírodě nejčastěji saje z květů hadince (Echium), mydlice (Saponaria) nebo různých chrp (Centaurea), v zahradách vyhledává plamenku, kakosty a petúnie.
Rozšíření
Celá Evropa s výjimkou nejsevernějších oblastí, dále severní Afrika a Asie. Území s trvalým výskytem leží především v jižní Evropě a v teplejších oblastech střední Evropy. K nám také každoročně přilétá velký počet motýlů z jihu. Můžeme je pozorovat i vysoko v horách, kde se v letních měsících mohou i rozmnožovat, ale místní populace zde nemohou přežít příliš chladné zimy.
Výskyt
Dlouhozobka svízelová ne hojný motýl, v západnějších oblastech střední Evropy vzácnější.
Motýl
Dvě generace, I. květen až červen. V této době také přilétají motýli z jihu. II. září až říjen, v teplém podzimu až do prosince. Není dosud zcela jasné, zda v tuto dobu neprobíhá zpětná migrace na jih.
Housenka
I. září až říjen, II. červen až srpen.
Hostitelské rostliny
Různé druhy svízelů.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel
Nepřihlášený uživatel