Dlouhozobka svízelová

Macroglossum stellatarum

Výskyt: Evropa, severní Afrika a Asie
Délka před. křídla: 2-2,5 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Různé druhy svízelů
velikost písma:  A A A
06.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12026 zobrazení     6 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 2-2,5 cm. Tento malý lišaj je zvláště nápadný širokým zadečkem, po stranách s dlouhými, odstávajícími, černobíle skvrnitými šupinami. Přední křídlo je šedohnědé s černými příčkami, zadní křídlo je sytě oranžově žluté.

Stanoviště

Výslunné stráně, okraje lesů, stepní biotopy, též ruderální stanoviště, zahrady, parky, mnohdy i uprostřed velkoměst. Na rozdíl od většiny lišajů se dlouhozobka svízelová vyznačuje denní aktivitou, létá za slunce v poledních hodinách, odpoledne, ale i večer. V přírodě nejčastěji saje z květů hadince (Echium), mydlice (Saponaria) nebo různých chrp (Centaurea), v zahradách vyhledává plamenku, kakosty a petúnie.

Rozšíření

Celá Evropa s výjimkou nejsevernějších oblastí, dále severní Afrika a Asie. Území s trvalým výskytem leží především v jižní Evropě a v teplejších oblastech střední Evropy. K nám také každoročně přilétá velký počet motýlů z jihu. Můžeme je pozorovat i vysoko v horách, kde se v letních měsících mohou i rozmnožovat, ale místní populace zde nemohou přežít příliš chladné zimy.

Výskyt

Dlouhozobka svízelová ne hojný motýl, v západnějších oblastech střední Evropy vzácnější.

Motýl

Dvě generace, I. květen až červen. V této době také přilétají motýli z jihu. II. září až říjen, v teplém podzimu až do prosince. Není dosud zcela jasné, zda v tuto dobu neprobíhá zpětná migrace na jih.

Housenka

I. září až říjen, II. červen až srpen.

Hostitelské rostliny

Různé druhy svízelů.

Dlouhozobka svízelováNázvy ve světě

Anglicky: Humming-bird Hawk-moth, Dánsky: Duehale, Finsky: Etelänpäiväkiitäjä, Francouzsky: Un Moro sphinx, Holandsky: Kolibrievlinder, Chorvatsky: Obična golupka, Maďarsky: Kacsafarkú szender, Německy: Taubenschwänzchen

Foto: http://www.naturefg.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.08.2022, 12:44
Dnes opakovaně navštívila petunie na balkóně v Praze 4 :-). Opravdu velmi zajímavý a krásný tvor.
09.12.2018, 07:26
Když jsem tenhle hmyz viděla na chajdě poprvé, myslela jsem si nejdřív že letí letadlo, potom jsem se divila kde se nám tu vzal kolibřík a pak jsem teprve zjistila že je to tohle :-D
21.09.2018, 17:51
Dlouhozobka svízelová je tak hezká :-D
03.10.2017, 12:33
U nás u Poděbrad je máme taky.Jsou nádherné a všechny muškáty sosá zvesela.
09.05.2016, 21:39
U nás v Krkonoších, ale i u známích na Opavsku přilétali v podvečer a hlavně na floxy.
30.09.2015, 14:21
Viděla jsem ji na vlastní oči u nás v Praze na balkoně, na květech fuchsie. Je to mimořádně krásný tvor, kdyby neměla tykadla, myslela bych si, že se jedná o zmenšeninu kolibříka. Její cizojazyčné názvy moji představu potvrzují.