Lišaj oleandrový

Daphnis nerii

Výskyt: Jižní Evropa, Afrika, Blízký východ až do Indie
Délka předního křídla: 4,5-6,5 cm
Rozmnožování: I generace ročně
Hostitelské rostliny: Oleandr, barvínek
velikost písma:  A A A
21.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4436 zobrazení     1 komentář

Znaky

Délka předního křídla 4,5-6,5 cm. Přední křídla jsou úzká, na zadním okraji vykrojená, zadní jsou mnohem menší a v klidové poloze zcela ukrytá pod předními. Na sametově zelené základní barvě křídel vyniká v podivuhodné harmonii složitý, bělavě růžový ornament. Tímto zbarvením je motýl dobře maskován, když ve dne odpočívá v keřích oleandru. Tělo je robustní, rovněž zelené, světle a tmavě stínované.

Stanoviště

Ve Středozemí v údolích řek, vysychajících řečištích potoků a v křovinatých lesostepních biotopech s výskytem oleandru. Ve střední Evropě vyhledává lišaj oleandrový pěstované oleandry v zahradách a na balkónech.

Rozšíření

Jižní Evropa, Afrika, Blízký východ až do Indie. Ve střední a severní Evropě pozorován jen v teplých letech jako velmi vzácný migrant.

Výskyt

Ve střední Evropě velmi vzácný a objevuje se jen velmi nepravidelně. V jižním údolích Alp je častější a ve Středozemí místy hojný.

Motýl

Severně od Alp se první motýli objevují v červnu, ale můžeme se s nimi setkat až do září. Létají v noci.

Housenka

Červenec až září. Je statná, pestře zbarvená, světle zelená nebo růžově červená. Na hrudi má velké, modrobílé oční skvrny, za nimi po stranách probíhají až na konec zadečku bílé pruhy, nad i pod nimi jsou výrazné, bílé, tmavé lemované tečky. Poslední zadečkový článek vybíhá v kratší růžek. Housenka se kuklí v komůrce v zemi.

Hostitelské rostliny

Převážně listy oleandru (Nerium oleander), vzácněji barvínek (Vinca).

Lišaj oleandrovýNázvy ve světě

Anglicky: Oleander Hawk-moth, Finsky: Oleanterikiitäjä, Holandsky: Oleanderpijlstaart, Německy: Oleanderschwärmer, Polsky: Zmrocznik oleandrowiec, Rusky: Бражник олеандровый, Slovensky: Lišaj oleandrový, Švédsky: Oleandersvärmare

Foto: http://tpittaway.tripod.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.01.2017, 14:00
Dobrý den,dočetla jsem se že v Blansku se vyskytl tento motýl (lišaj oleandrový) respektive housenky.Také u nás ve Skalce u Doks na našich oleandrech se tyto housenky ukázaly v srpnu 2016 celkem 5 kusů.Pán Honců z vastivědného muzea v České Lípě si je odnesl.Nic takového jsem nikdy neviděla,ale i p.Honců byl velice překvapen.