Lišaj oleandrový

Daphnis nerii

Výskyt: Jižní Evropa, Afrika, Blízký východ až do Indie
Délka předního křídla: 4,5-6,5 cm
Rozmnožování: I generace ročně
Hostitelské rostliny: Oleandr, barvínek
velikost písma:  A A A
21.05.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7049 zobrazení     8 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 4,5-6,5 cm. Přední křídla jsou úzká, na zadním okraji vykrojená, zadní jsou mnohem menší a v klidové poloze zcela ukrytá pod předními. Na sametově zelené základní barvě křídel vyniká v podivuhodné harmonii složitý, bělavě růžový ornament. Tímto zbarvením je motýl dobře maskován, když ve dne odpočívá v keřích oleandru. Tělo je robustní, rovněž zelené, světle a tmavě stínované.

Stanoviště

Ve Středozemí v údolích řek, vysychajících řečištích potoků a v křovinatých lesostepních biotopech s výskytem oleandru. Ve střední Evropě vyhledává lišaj oleandrový pěstované oleandry v zahradách a na balkónech.

Rozšíření

Jižní Evropa, Afrika, Blízký východ až do Indie. Ve střední a severní Evropě pozorován jen v teplých letech jako velmi vzácný migrant.

Výskyt

Ve střední Evropě velmi vzácný a objevuje se jen velmi nepravidelně. V jižním údolích Alp je častější a ve Středozemí místy hojný.

Motýl

Severně od Alp se první motýli objevují v červnu, ale můžeme se s nimi setkat až do září. Létají v noci.

Housenka

Červenec až září. Je statná, pestře zbarvená, světle zelená nebo růžově červená. Na hrudi má velké, modrobílé oční skvrny, za nimi po stranách probíhají až na konec zadečku bílé pruhy, nad i pod nimi jsou výrazné, bílé, tmavé lemované tečky. Poslední zadečkový článek vybíhá v kratší růžek. Housenka se kuklí v komůrce v zemi.

Hostitelské rostliny

Převážně listy oleandru (Nerium oleander), vzácněji barvínek (Vinca).

Lišaj oleandrovýNázvy ve světě

Anglicky: Oleander Hawk-moth, Finsky: Oleanterikiitäjä, Holandsky: Oleanderpijlstaart, Německy: Oleanderschwärmer, Polsky: Zmrocznik oleandrowiec, Rusky: Бражник олеандровый, Slovensky: Lišaj oleandrový, Švédsky: Oleandersvärmare

Foto: http://tpittaway.tripod.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

02.10.2020, 13:23
Brno, Královo Pole. Na dvoře máme na oleandru zaparkovaného lišaje. K dispozici kvalitní foto housenky, kukly i motýla. Z.
29.07.2019, 17:08
Dnes jsme našli na oleandru 3x lišaje oleandroveho
Křenovice
09.09.2018, 21:03
Napište prosím, kde jste ty housenky našla. Pokud by to bylo někde v okolí Blanska nebo Brna, tak bych si pro ně klidně dojel, oleandry máme. Motýly vyfotím a vypustím ven. Měl jsem v roce 2016 housenky z Blanska a v roce 2017 housenky z Brna, celkem se mi vylíhlo 10 lišajů oleandrových (z toho 9 odletělo, jedna samička měla poškozená křídla). Letos zatím žádné nemám.
09.09.2018, 20:57
Když kukla ztmavne, je potřeba do sklenice dát nějaké větvičky, na které si motýl po vylíhnutí vyleze, zavěsí se a narovná křídla. Ze současných housenek budou motýli až v říjnu. Pokud bude ještě relativně teplo (večer alespoň 13 °C), může motýl i odletět, i když v říjnu u nás už asi daleko nedoletí a pravděpodobně někde nakonec stejně zmrzne. Ideální by bylo kukly zavézt na pobřeží Středozemního moře, ale to asi nikdo dělat nebude.
09.09.2018, 20:53
Co se týká toho lišaje oleandrového, housenky je nejlepší vzít do místnosti do tepla (noci v září už jsou na ně chladné) a vykrmit oleandrem, aby se co nejvíc urychlil vývoj. Už tak je na ně pozdě, je to přece jenom tropický druh. Housenka se zakuklí klidně na dně sklenice. V teplé místnosti se motýl líhne asi za 21 dní, venku by to při současných teplotách bylo ještě o několik dní později nebo by se při ochlazení taky nemuseli vylíhnout vůbec. Kukly před líhnutím výrazně ztmavnou.
09.09.2018, 14:53
U nás se dvě housenky lišaje oleandrového vyskytly dnes- 9.9.2018, samozřejmě na oleandrech.... Rádi bychom se i dočkali lišaje až se vylíhne, ale to asi nejde uhlídat, pokud se kuklí v zemi...Zkusím někde kontaktovat botanickou zahradu nebo něoho, kdo se o to zajímá...:-) Ale housenky jsou nádherné....
07.09.2018, 10:32
Koncem srpna jsme na dvoře objevili velkou oranžovou housenku,nepodařilo se nám ji určit. Dali jsme ji do truhlíku ke květinám, ať si vybere. Za týden jsme ji našli na oleandru, zezelenala a zvětšila se jí "očička", krásně s nimi straší a přibyly jí dvě další do party. Doufám, že jim oleandr bude stačit a že to přežije. Ráda bych aby přežili i lišajové, ale nevím co dělat. Poradí mi někdo...... Můj mail: daskr@email.cz
17.01.2017, 14:00
Dobrý den,dočetla jsem se že v Blansku se vyskytl tento motýl (lišaj oleandrový) respektive housenky.Také u nás ve Skalce u Doks na našich oleandrech se tyto housenky ukázaly v srpnu 2016 celkem 5 kusů.Pán Honců z vastivědného muzea v České Lípě si je odnesl.Nic takového jsem nikdy neviděla,ale i p.Honců byl velice překvapen.