Znaky
Délka předního křídla 1,5-1,9 cm. Můřice (Thyatirinae) velmi připomínají stavbou těla a zbarvením můry (Noctuidae). Některé morfologické znaky, jako je např. žilnatina křídel, stavba kopulačních orgánů a další, jsou však natolik odlišné, že tuto skupinu motýlů odborníci od můr oddělují. Jako zvláštní podčeleď ji společně s podčeledí srpokřídleců (Drepanidae) zařazují do čeledi srpokřídlecovití (Drepanidae). Můřice očkovaná a bělopásná nepochybně patří k nejkrásnějším zástupcům této skupiny. Na svrchní straně tmavě hnědých př. křídel jsou u m. očkované nápadné oválné růžové skvrny, na okrajích bíle lemované. Zadní křídla jsou hnědá, se světlejším středním polem. V klidové poloze jsou křídla složená střechovitě nad tělem, takže celá zadní křídla i zadeček zůstávají skryté.
Stanoviště
Smíšené řídké lesy a paseky, zarostlé stráně a křoviny s výskytem maliníku a ostružiníku. Též v zahradách.
Rozšíření
Celá Evropa, na sever až k 64° severní šířky, v horách do 1500 m. n. m.
Výskyt
Hojná. Protože se vyznačuje noční aktivitou a ve dne je dobře ukryta ve vegetaci, můžeme ji pozorovat teprve za soumraku nebo v noci, kdy pravidelně přilétá ke světlu.
Motýl
Konec května až zač. července, v teplých oblastech též II. generace v srpnu. Samice klade vajíčka v malých skupinách na okraje listů hostitelských rostlin.
Housenka
Srpen až září. Dosti nápadná housenka má v prvních instarech na hřbetě bílou skvrnu, později je celá žluto- nebo červenohnědá, s tmavě hnědými skvrnami na hřbetních hrbolech a přerušovanou, tmavě hnědou hřbetní linií.
Hostitelské rostliny
Maliník a ostružiník.
Komentáře ke zvířeti