Můřice očkovaná

Thyatira batis

Výskyt: Celá Evropa
Délka předního křídla: 1,5-1,9 cm
Rozmnožování: 1-2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Maliník a ostružiník
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1661 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 1,5-1,9 cm. Můřice (Thyatirinae) velmi připomínají stavbou těla a zbarvením můry (Noctuidae). Některé morfologické znaky, jako je např. žilnatina křídel, stavba kopulačních orgánů a další, jsou však natolik odlišné, že tuto skupinu motýlů odborníci od můr oddělují. Jako zvláštní podčeleď ji společně s podčeledí srpokřídleců (Drepanidae) zařazují do čeledi srpokřídlecovití (Drepanidae). Můřice očkovaná a bělopásná nepochybně patří k nejkrásnějším zástupcům této skupiny. Na svrchní straně tmavě hnědých př. křídel jsou u m. očkované nápadné oválné růžové skvrny, na okrajích bíle lemované. Zadní křídla jsou hnědá, se světlejším středním polem. V klidové poloze jsou křídla složená střechovitě nad tělem, takže celá zadní křídla i zadeček zůstávají skryté.

Stanoviště

Smíšené řídké lesy a paseky, zarostlé stráně a křoviny s výskytem maliníku a ostružiníku. Též v zahradách.

Rozšíření

Celá Evropa, na sever až k 64° severní šířky, v horách do 1500 m. n. m.

Výskyt

Hojná. Protože se vyznačuje noční aktivitou a ve dne je dobře ukryta ve vegetaci, můžeme ji pozorovat teprve za soumraku nebo v noci, kdy pravidelně přilétá ke světlu.

Motýl

Konec května až zač. července, v teplých oblastech též II. generace v srpnu. Samice klade vajíčka v malých skupinách na okraje listů hostitelských rostlin.

Housenka

Srpen až září. Dosti nápadná housenka má v prvních instarech na hřbetě bílou skvrnu, později je celá žluto- nebo červenohnědá, s tmavě hnědými skvrnami na hřbetních hrbolech a přerušovanou, tmavě hnědou hřbetní linií.

Hostitelské rostliny

Maliník a ostružiník.

Můřice očkovanáNázvy ve světě

Anglicky: Peach Blossom, Dánsky: Rosenplet, Finsky: Vadelmavillaselkä, Holandsky: Braamvlinder, Maďarsky: Rószafoltos pihésszövő, Německy: Roseneule

Foto: http://www.leps.it

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.