Můřice podzimní

Cymatophorina diluta

Výskyt: Evropa
Délka předního křídla: 1,5-1,8 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Duby
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1480 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 1,5-1,8 cm. Motýl je zbarvením a kresbou křídel velmi nenápadný, ve dne sedí s křídly střechovitě složenými nad tělem, ukrytý ve vegetaci nebo častěji na kůře stromů. Hlava a hruď je pokryta odstávajícími úzkými šupinami a chloupky. Oči jsou na rozdíl od můřice obecné obrvené. Křídla jsou šedohnědá, podél vnitřní a vnější černohnědé příčky jsou široké, rezavě hnědé pruhy. Na okraji předního křídla je řada jemných, tmavých teček. Zadní křídla jsou světle šedá s tmavším středovým pruhem. Populace žijící v severním Německu a při pobřeží Severního moře se vyznačují výraznější kresbou a náleží k ssp. hartwiegi.

Stanoviště

Teplomilný druh, který obývá především teplé doubravy a lesostepní biotopy i smíšené listnaté lesy v nižších polohách.

Rozšíření

V mírném pásu listnatých lesů a stepí Evropy velmi rozšířený. Ve střední Evropě je rozšíření nesouvislé, ostrůvkovité, omezené pouze na klimaticky příznivější území teplomilných doubrav a lesostepí.

Výskyt

Velmi lokální a jen v teplejších oblastech místy dosti hojný.

Motýl

Od začátku srpna do října, jen jedna generace. Létá brzy po setmění a v noci. Samice klade vajíčka jednotlivě na tenké větvičky dubu blízko pupenů.

Housenka

Květen až červen. Je zelená, s tmavou podélnou hřbetní linií a řadami teček po stranách, živí se převážně v noci a žije mezi pevně sepředenými dubovými listy, mezi nimiž se také kuklí.

Hostitelské rostliny

Pouze na dubech (Quercus spp.).

Můřice podzimníNázvy ve světě

Anglicky: Lesser Lutestring, Holandsky: Eiken-orvlinder, Německy: Violettgrauer Eulenspinner, Polsky: Falica rozmytnica, Slovensky: Môrka dubinová, Švédsky: Ekblekmaskspinnare

Foto: http://www.lepiforum.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.