Bourovec trávový

Euthrix potatoria

Výskyt: Evropa
Délka před. křídla: 2,8-3,9 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Ostřice a trávy
velikost písma:  A A A
24.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3446 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 2,8-3,9 cm. Výrazný pohlavní dimorfizmus. Mohutnější samice je okrově žlutá se dvěma hnědými příčkami, vnější probíhá šikmo od špičky předního křídla k zadnímu okraji; samec je hnědý až červenohnědý, podstatně menší, rovněž s tmavými příčkami a s dlouze hřebenitými tykadly. U obou pohlaví jsou ve středové části křídla, nad sebou, dvě bílé hnědě lemované skvrny. V klidové poloze jsou křídla střechovitě složená nad tělem. Geografická proměnlivost ve zbarvení druhu vedla k rozlišení několika poddruhů, např. velmi světlé populace z Nizozemska a západní Francie jsou odlišovány jako ssp. occidentalis LEMPKE.

Stanoviště

Bourovec trávový obývá vlhké lesní biotopy přirozeného charakteru s bohatým travnatým podrostem, rašeliniště, břehové porosty, též vlhké písčiny s hustými trsy trav a ostřic.

Rozšíření

Evropa od jihu až do střední Skandinávie a Finska. V Alpách do 1500 m. n. m.

Výskyt

Bourovec trávový je dosti hojný, ale v posledních desetiletích se početnost místy snižuje, patrně v souvislosti s vysušováním mokřadů a změnami v obhospodařování lesů.

Motýl

Konec června až pol. srpna. Samice klade lepkavá vajíčka jednotlivě nebo v malých skupinách na listy ostřic a zakrývá je chlupy z konce zadečku. Housenka: Září až červen. Je šedohnědá, chlupatá, po stranách žlutě pruhovaná, na 2. a 11. článku jsou nápadné dlouhé štětičky. Housenka má neobvykle vysokou spotřebu vody. Při jejím nedostatku napadá a „vysává" jiné housenky.

Hostitelské rostliny

Různé ostřice a trávy.

Bourovec trávovýNázvy ve světě

Anglicky: The Drinker, Dánsky: Græsspinder, Finsky: Heinäkehrääjä, Holandsky: Rietvink, Německy: Grasglucke, Norsky: Grasspinner, Polsky: Barczatka napójka, Slovensky: Priadkovec trávový, Švédsky: Gräselefant

Foto: http://www.biopix.eu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.