Znaky
Délka předního křídla 2,8-3,9 cm. Výrazný pohlavní dimorfizmus. Mohutnější samice je okrově žlutá se dvěma hnědými příčkami, vnější probíhá šikmo od špičky předního křídla k zadnímu okraji; samec je hnědý až červenohnědý, podstatně menší, rovněž s tmavými příčkami a s dlouze hřebenitými tykadly. U obou pohlaví jsou ve středové části křídla, nad sebou, dvě bílé hnědě lemované skvrny. V klidové poloze jsou křídla střechovitě složená nad tělem. Geografická proměnlivost ve zbarvení druhu vedla k rozlišení několika poddruhů, např. velmi světlé populace z Nizozemska a západní Francie jsou odlišovány jako ssp. occidentalis LEMPKE.
Stanoviště
Bourovec trávový obývá vlhké lesní biotopy přirozeného charakteru s bohatým travnatým podrostem, rašeliniště, břehové porosty, též vlhké písčiny s hustými trsy trav a ostřic.
Rozšíření
Evropa od jihu až do střední Skandinávie a Finska. V Alpách do 1500 m. n. m.
Výskyt
Bourovec trávový je dosti hojný, ale v posledních desetiletích se početnost místy snižuje, patrně v souvislosti s vysušováním mokřadů a změnami v obhospodařování lesů.
Motýl
Konec června až pol. srpna. Samice klade lepkavá vajíčka jednotlivě nebo v malých skupinách na listy ostřic a zakrývá je chlupy z konce zadečku. Housenka: Září až červen. Je šedohnědá, chlupatá, po stranách žlutě pruhovaná, na 2. a 11. článku jsou nápadné dlouhé štětičky. Housenka má neobvykle vysokou spotřebu vody. Při jejím nedostatku napadá a „vysává" jiné housenky.
Hostitelské rostliny
Různé ostřice a trávy.
Komentáře ke zvířeti