Znaky
Délka předního křídla 3-4 cm. Strakáč březový je jediným evropským zástupcem čeledi, která se od jiných skupin liší žilnatinou křídel a dalšími morfologickými znaky. Kresba křídel je velmi kontrastní, na převážně hnědé ploše předních křídel vynikají dvě tmavě hnědé, bíle lemované příčky a háčkovitá diskoidální skvrna, při apexu 2-3 bílé skvrny, samec je podstatně menší s oranžově hnědými zadními křídly a dlouze hřebenitými tykadly. Větší samice je mnohem světlejší, zadní křídla postrádají oranžové zbarvení.
Stanoviště
Březové a smíšené lesy, rašeliniště, též lesostepní biotopy, vřesoviště.
Rozšíření
Celá Evropa včetně Britských ostrovů a Skandinávie, kde severní hranice dosahuje kolem 66° severní šířky; na východ pokračuje areál až na Sibiř. V jižní Evropě je rozšíření jen ostrůvkovité. V horách až do 1500 m. n. m.
Výskyt
Dosti hojný, v některých oblastech je strakáč březový lokální a nehojný.
Motýl
Březen až květen. Samec létá rychlým letem za slunečního svitu, podobně jako martináč habrový, naproti tomu samice je aktivní až po setmění a přilétá ke světlu.
Housenka
Květen až červenec. Malé housenky jsou černé, později zelené, s bílými šikmými proužky. Kuklí se v zemi v zámotku zhotoveném z vláken a hlíny. Kukla přezimuje, někdy vícekrát.
Hostitelské rostliny
Především bříza, dále lípa, líska, olše aj.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel