Strakáč březový

Endromis versicolora

Výskyt: Celá Evropa
Délka před. křídla: 3-4 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Bříza, dále lípa, líska
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3716 zobrazení     1 komentář

Znaky

Délka předního křídla 3-4 cm. Strakáč březový je jediným evropským zástupcem čeledi, která se od jiných skupin liší žilnatinou křídel a dalšími morfologickými znaky. Kresba křídel je velmi kontrastní, na převážně hnědé ploše předních křídel vynikají dvě tmavě hnědé, bíle lemované příčky a háčkovitá diskoidální skvrna, při apexu 2-3 bílé skvrny, samec je podstatně menší s oranžově hnědými zadními křídly a dlouze hřebenitými tykadly. Větší samice je mnohem světlejší, zadní křídla postrádají oranžové zbarvení.

Stanoviště

Březové a smíšené lesy, rašeliniště, též lesostepní biotopy, vřesoviště.

Rozšíření

Celá Evropa včetně Britských ostrovů a Skandinávie, kde severní hranice dosahuje kolem 66° severní šířky; na východ pokračuje areál až na Sibiř. V jižní Evropě je rozšíření jen ostrůvkovité. V horách až do 1500 m. n. m.

Výskyt

Dosti hojný, v některých oblastech je strakáč březový lokální a nehojný.

Motýl

Březen až květen. Samec létá rychlým letem za slunečního svitu, podobně jako martináč habrový, naproti tomu samice je aktivní až po setmění a přilétá ke světlu.

Housenka

Květen až červenec. Malé housenky jsou černé, později zelené, s bílými šikmými proužky. Kuklí se v zemi v zámotku zhotoveném z vláken a hlíny. Kukla přezimuje, někdy vícekrát.

Hostitelské rostliny

Především bříza, dále lípa, líska, olše aj.

Strakáč březovýNázvy ve světě

Anglicky: Kentish Glory, Finsky: Kirjokehrääjä, Holandsky: Gevlamde vlinder, Maďarsky: Tarkaszövő, Německy: Birkenspinner

Foto: http://www.entomologenportal.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

21.12.2017, 09:14
TJmtgajp