Drvopleň obecný

Cossus cossus

Výskyt: Evropa, severní Afrika, Asie
Délka před. křídla: 3,2-4,4 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Vrby, osiky, břízy, olše
velikost písma:  A A A
15.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8355 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 3,2-4,4 cm. Nápadně velký a statný druh, nevýraznou kresbou a zbarvením připomínající kůru stromů. V klidové pozici jsou křídla střechovitě složená nad tělem. Samice je podstatně větší než samec. Sosák mají drvopleni zakrnělý, a tak motýli nejsou schopni přijímat potravu.

Stanoviště

Staré stromové porosty podél vodních toků, na březích rybníků, v lužních a smíšených lesích, též v přírodních parcích a starých ovocných sadech.

Rozšíření

Téměř celá Evropa, severní Afrika a mírný pás Asie. V horách do 1500 m. n. m.

Výskyt

Dosti hojný, ale dříve byl drvopleň obecný mnohem hojnější. Regulacemi řek a kácením starých porostů podél menších vodních toků ubývá přirozených stanovišť.

Motýl

Konec května až zač. srpna. Létá po setmění. Samice klade po oplození velký počet vajíček do puklin v kůře v dolní části kmene.

Housenka

Po celý rok, vývoj začíná v létě a končí na jaře, obvykle v květnu, přezimuje nejméně dvakrát. Malé housenky se živí lýkem, žijí tedy těsně pod kůrou, a teprve později se živí dřevem a vyhlodávají hlubší a široké chodby, z nichž vyhazují ven piliny a trus. Žije-li v slabším kmeni současně více housenek, mohou strom zahubit. Před kuklením je housenka až 10 cm dlouhá, na hřbetě nápadné růžová, s černou hlavou a předohrudními štítky. Už zdálky její přítomnost poznáme podle charakteristického zápachu. Kuklí se v zemi nebo na konci chodby ve velkém pevném zámotku z pilin a kousků dřeva.

Hostitelské rostliny

Staré vrby, méně často též osiky, břízy, olše, ovocné stromy (jabloň), případné i další listnaté stromy.

Drvopleň obecnýNázvy ve světě

Anglicky: Goat Moth, Dánsky: Pileborer, Finsky: Puuntuhooja, Holandsky: Wilgenhoutrups, Chorvatsky: Vrbotoč, Německy: Weidenbohrer, Norsky: Vanlig tredreper

Foto: http://www.lepinet.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.