Znaky
Délka předního křídla 3,2-4,4 cm. Nápadně velký a statný druh, nevýraznou kresbou a zbarvením připomínající kůru stromů. V klidové pozici jsou křídla střechovitě složená nad tělem. Samice je podstatně větší než samec. Sosák mají drvopleni zakrnělý, a tak motýli nejsou schopni přijímat potravu.
Stanoviště
Staré stromové porosty podél vodních toků, na březích rybníků, v lužních a smíšených lesích, též v přírodních parcích a starých ovocných sadech.
Rozšíření
Téměř celá Evropa, severní Afrika a mírný pás Asie. V horách do 1500 m. n. m.
Výskyt
Dosti hojný, ale dříve byl drvopleň obecný mnohem hojnější. Regulacemi řek a kácením starých porostů podél menších vodních toků ubývá přirozených stanovišť.
Motýl
Konec května až zač. srpna. Létá po setmění. Samice klade po oplození velký počet vajíček do puklin v kůře v dolní části kmene.
Housenka
Po celý rok, vývoj začíná v létě a končí na jaře, obvykle v květnu, přezimuje nejméně dvakrát. Malé housenky se živí lýkem, žijí tedy těsně pod kůrou, a teprve později se živí dřevem a vyhlodávají hlubší a široké chodby, z nichž vyhazují ven piliny a trus. Žije-li v slabším kmeni současně více housenek, mohou strom zahubit. Před kuklením je housenka až 10 cm dlouhá, na hřbetě nápadné růžová, s černou hlavou a předohrudními štítky. Už zdálky její přítomnost poznáme podle charakteristického zápachu. Kuklí se v zemi nebo na konci chodby ve velkém pevném zámotku z pilin a kousků dřeva.
Hostitelské rostliny
Staré vrby, méně často též osiky, břízy, olše, ovocné stromy (jabloň), případné i další listnaté stromy.
Komentáře ke zvířeti