Osenice vykřičníková

Agrotis exclamationis

Výskyt: Evropa, Asie až do Japonska
Délka před. křídla: 1,5-1,8 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Kořeny trav a různých bylin
velikost písma:  A A A
29.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2731 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 1,5-1,8 cm. Na hnědošedém předním křídle je nejnápadnější, téměř černá čípkovitá skvrna; méně výrazná je kruhová a ledvinovitá skvrna, stejně jako vnější a vnitřní příčka. Samice má přední křídla tmavší. Zadní křídla samců jsou bělavá, u samic šedá.

Stanoviště

Osenice vykřičníková se vyskytuje v otevřené krajině na různých biotopech, přirozených i druhotných, včetně obhospodařovaných zemědělských ploch, v zahradách, parcích i uprostřed měst (eurytopní druh).

Rozšíření

Evropa, Asie až do Japonska. V horách do 2000 m. n. m.

Výskyt

Osenice vykřičníková je jedna z nejhojnějších osenic ve střední Evropě. Housenka příležitostně škodí na různých zemědělských plodinách, ale podstatně méně než o. polní.

Motýl

Pravidelně jen jedna generace, ale v příznivých letech a v teplejších oblastech střední Evropy se může vyvinout i částečná II. generace obvykle menších motýlů. I. generace v polovině května až začátkem srpna, II. generace přichází koncem srpna až září.

Housenka

Srpen až květen. Je tmavě zbarvená se světlou hřbetní linií a černými bradavkami. Hlavní žír housenek je už na podzim, přezimují vzrostlé, ukryté v zemi, a na jaře po dokončení vývoje se v zemní komůrce kuklí. Kukla je červenohnědá, hladká a lesklá.

Hostitelské rostliny

Kořeny trav a různých bylin.

Poznámka

Zbarvení předních křídel je dosti proměnlivé, od žlutošedého až po černohnědé. Byla pojmenována řada individuálních forem, např. f. rufescens, s červenošedým odstínem křídel, f. brunnea, s tmavě červenohnědými křídly, f. picea, téměř černá, a naopak světlá bělošedá f.pallida.

Osenice vykřičníkováNázvy ve světě

Anglicky: Heart & Dart, Dánsky: Udråbstegnugle, Finsky: Huutomerkkiyökkönen, Holandsky: Gewone worteluil, Chorvatsky: Usklična sovica, Maďarsky: Felkiáltójeles földibagoly, Německy: Gemeine Graseule, Norsky: Åkerjordfly, Polsky: Rolnica czopówka, Slovensky: Siatica výkričníková, Švédsky: Åkerjordfly

Foto: http://www.lepinet.fr

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.