Travařka ozdobná

Staurophora celsia

Výskyt: Evropa, Asie
Délka před. křídla: 1,8-2 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Třtina, metlice, tomka
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1867 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka př. křídla 1,8-2 cm. Sytě zelené př. křídla má uprostřed nepravidelně ohraničený hnědý střední pruh a rovněž hnědý vnější okraj; také hlava, límec a krytky na hrudi jsou z větší části zelené. Zadní křídlo hnědé, poněkud světlejší v kořenové části.

Stanoviště

Řídké borové a smíšené lesy, světliny a lesní okraje, zvláště na písčitých a vápencových půdách.

Rozšíření

Ostrůvkovité rozšíření v mírném pásu Evropy, na sever zasahuje až k 64° severní šířky. Travařka ozdobná chybí na Britských ostrovech. Rozšíření pokračuje přes střední Asii až na Dálný Východ. U nás žije na několika lokalitách ve středních Čechách a na jihovýchodní Moravě.

Výskyt

Travařka ozdobná se vyskytuje velmi lokálně a vzácně. Hojnější v severovýchodním Německu (např. Lůneburgská vřesoviště).

Motýl

Od začátku září do začátku října. Samice klade kulovitá světle žlutá vajíčka do trsů trav, kde přezimují. Malé housenky se líhnou teprve v červnu následujícího roku.

Housenka

Červen až srpen. Je bělošedá nebo žlutavá s červenohnědou hlavou a hnědým předohrudním a análním štítkem. Na hřbetě prosvítá tmavší hřbetní céva. Žije v trsech trav a na kořenech. Kuklí se v řídkém zámotku. Štíhlá červenohnědá kukla má na kremasteru čtyři nápadné trny.

Hostitelské rostliny

Druh je vázán na některé druhy trav, jejichž kořeny se housenka živí, např. třtina pobřežní (Calamagrostis epigeios), metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa), smilka tuhá (Nardus stricta), tomka vonná (Anthoxanthum odoratum) aj.

Travařka ozdobnáNázvy ve světě

Finsky: Jaspisyökkönen, Maďarsky: Buckabagoly, Německy: Malachiteule, Norsky: Grønnbåndet rotfly, Polsky: Krzyżówka malachitówka, Slovensky: Sivkavec malachitový, Švédsky: Grönt rotfly

Foto: http://www.lepidoptera.no

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.