Stužkonoska dubová

Catocala sponsa

Výskyt: Evropa, severní Afrika, Malá Asie
Délka předního křídla: 2,7-3,5 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Duby
velikost písma:  A A A
15.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5663 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 2,7-3,5 cm. Tmavé šedohnědé přední křídlo s hnědočernou a bílou kresbou. Nápadné jsou zejména bílé skvrny v horní polovině středního pole; ledvinovitá a pod ní ležící čtyřuhelníkovitá skvrna jsou černé lemované. Při zadním okraji středního pole je obvykle bílé poprášení. Příčky, kořenová, vnitřní i vnější jsou tmavé, ostře zubaté. Bílá, rovněž ostře zubatá vlnovka je v celém průběhu dobře zřetelná a z obou stran tmavě lemovaná. Zadní křídla jsou fialově červená se dvěma černými pruhy, širokým na okraji křídla a užším, dvakrát ostře ohnutým uprostřed. Vnější okraj obou párů křídel je vroubkovaný. Tykadla u obou pohlaví jsou tenká, nitkovitá.

Stanoviště

Stužkonoska dubová obývá doubravy a smíšené lesy zvláště v teplejších oblastech. Také lesostepi, břehy rybníků, dubové aleje, přírodní parky.

Rozšíření

Evropa, na sever zasahuje ostrůvkovitě do jihovýchodní Anglie, jižního Švédská a Finska, směrem na jih je areál souvislejší. Severní Afrika, Malá Asie, Kavkaz.

Výskyt

V teplých doubravách je stužkonoska dubová dosti hojná, jinde jen jednotlivě.

Motýl

Polovina července až pol. září. Motýl létá ve vrcholném létě a je aktivní převážně v noci. Nejlépe ho můžeme pozorovat, když v noci přilétne k nějakému světlu a zůstane po určitou dobu sedět s poloroztaženými křídly, takže můžeme dobře vidět i část červeně zbarvených zadních křídel.

Housenka

Květen až červen. Vajíčko přezimuje. Malé housenky se začínají líhnout na jaře po vyrašení prvních pupenů. Po celou dobu vývoje žijí housenky na větvičkách, k nimž jsou v klidu pevně přitisknuté. Před kuklením spřádají z listů a bělavých vláken zámotek, v němž se kuklí.

Hostitelské rostliny

Pouze na dubech.

Poznámka

Proměnlivost ve zbarvení se někdy projevuje redukcí bílých skvrn ve středovém poli předních křídel, forma demaculata, nebo naopak vytvořením téměř souvislého šedobílého pásu, f. fasciata. Nejnápadnější je vzácná f. desponsa se žlutou základní barvou zadních křídel.

Stužkonoska dubováNázvy ve světě

Anglicky: Dark Crimson Underwing, Dánsky: Mørkt Egeordensbånd, Finsky: Aaltoritariyökkönen, Holandsky: Karmozijnrood weeskind, Německy: Eichenkarmin, Polsky: Wstęgówka karmazynka, Slovensky: Stužkavec dubový, Švédsky: Vågbandat ordensfly

Foto: http://fotki.yandex.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.