Aymara andský

Bolborhynchus orbygnesius

Výskyt: Peru, Bolívie, Andy
Velikost: 17 cm
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 23 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
16.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     13461 zobrazení     1 komentář

Popis

V dospělosti dorůstá aymara andský délky těla kolem 17 cm. Ve zbarvení tohoto druhu převládají různé odstíny zelené barvy. Pouze hlava má žlutý nádech, u samice méně výrazný. Konce křídel jsou modré. Oči mají tmavě hnědou barvu a zobák je světle hnědý, končetiny šedé. Mladí ptáci jsou zbarveni stejně jako dospělí, pouze mají kratší ocas.

Život v přírodě

Ve volné přírodě se aymara andský vyskytuje v Peru a Bolívii. Žije v párech, jen mimo dobu hnízdění v malých skupinkách. Byl ale pozorován i v hejnech přes 300 jedinců. Obývá horské lesy subtropického a mírného pásma od 3000 do 4000 metrů nad mořem. Zalétá i do křovinatých biotopů na otevřené krajině. Občas také zavítá do vesnic a zemědělské krajiny. Živí se semeny, pupeny a plody.

Chov

Ptáci nově zařazeni do chovu jsou citliví k chladu, stresu a infekci, mohou uhynout bez zjevných příčin. Chov je dobré provozovat v kolonii více párů, v takovém případě jsou nutné prostorné voliéry 5 x 3 x 2 metry. Pro hnízdění se doporučují budky s rozměry 20 x 20 x 30 cm. Samice snáší 4 - 6 vajec, ze kterých se mláďata líhnou po 23 dnech inkubace. Hnízdo opouštějí po dalších 6 - 7 týdnech.

Krmivo

Krmná dávka má být složena ze směsi semen prosa, konopí, nigeru. Chybět nesmí ani ovoce jako jablko, hruška, pomeranč, banán, granátové jablko. Ze zeleniny je vhodná mrkev, celer, fazolové a hrachové lusky a zelené listy mangoldu, hlávkového salátu, pampelišky, ptačince prostředního.

Aymara andskýNázvy ve světě

Latinsky: Bolborhynchus orbygnesius, Anglicky: Andean Parakeet, Německy: Andensittich, Dánsky: Andesparakit, Španělsky: Catita Andina, Finsky: andienaratti, Francouzsky: Toui de d'Orbigny, Italsky: Parrocchetto delle Ande, Japonsky: kunemboinko, Japonsky 2: クネンボインコ, Holandsky: Andesparkiet, Norsky: Andesparakitt, Polsky: stokówka andyjska, Rusky: Андский толстоклювый попугай, Slovensky: papagájik horský, Švédsky: Andinsk parakit, Čínsky: 安第斯鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

27.01.2016, 00:18
Dobrý večer.Může aymara broskev? Co je pro aym.nevhodné(škodlivé)?Díky za odpověď.