Jetelovka menší

Euclidia mi

Výskyt: Evropa, Asie
Délka před. křídla: 1,3-1,5 cm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Jetel, vikev, komonice, vojtěška, šťovík
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2108 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 1,3-1,5 centimetru. Na celé ploše tmavé hnědých předních křídel jsou rozptýlené bílé a šedé šupinky, které jsou na některých místech nahloučené a vytvářejí poměrně složitou, ale velmi charakteristickou kresbu. Také třásně jsou nápadně hnědobíle skvrnité. Ledvinovitá a kruhová skvrna zřetelné, tmavé. Na hnědých zadních křídlech jsou dva příčné, bílé nebo žluté pruhy, přerušované hnědými žilkami. Zadeček je shora hnědobíle kroužkovaný.

Stanoviště

Jetelovka menší obývá otevřené biotopy, louky, travnaté stráně, stepní biotopy, též v zemědělské krajině, polní meze, jeteliště a podobně.

Rozšíření

Celá Evropa, na sever za polární kruh až k 69° severní šířky, v horách do 1700 metrů nad mořem; rovněž v Asii je jetelovka menší velmi rozšířeným druhem, na východ až do Mongolska.

Výskyt

Jetelovka menší je poměrně hojným druhem.

Motýl

Motýl má dvě generace, první se objevuje koncem dubna až začátkem července, II. generace poté přichází na řadu v polovině srpna až polovině září. Létá ve dne za slunečního svitu, rychle a nízko nad bylinným porostem.

Housenka

I. září až říjen, II. červen až srpen.

Hostitelské rostliny

Jetel, vikev, komonice, vojtěška, šťovík a další byliny.

Jetelovka menšíNázvy ve světě

Anglicky: Mother Shipton, Finsky: Piirtoyökkönen, Holandsky: Mi-vlinder, Maďarsky: Lóhere nappalibagoly, Německy: Scheck-Tageule, Norsky: Grått slåttefly, Polsky: Wygłoba szczawiówka, Rusky: Совка клеверная серая, Slovensky: Stužkavec lúčny, Švédsky: Vitbrokigt slåtterfly

Foto: http://www.apatura.gajatri.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.