Černoproužka osiková

Archiearis notha

Výskyt: Evropa, Asie
Délka před. křídla: 1,4-1,8 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Osika, jíva, bříza
velikost písma:  A A A
11.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2754 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 1,4-1,8 cm. Podobá se černoproužce březové, ale ve zbarvení je méně proměnlivá. Přední křídlo je obvykle tmavě hnědé, v přední polovině křídla zpravidla chybějí nápadně světlé, šedé až bílé skvrny, které jsou u A. parthenias obvykle velmi výrazné, i když někdy mohou také chybět. Vlnovka je bělavě naznačená, na vnitřní straně tmavě lemovaná. Vnější příčka i vlnovka jsou na předním okraji výrazněji naznačené světlými čárkami. Oválná skvrna ve středním poli je tmavě hnědá, obvykle menší a méně výrazná než u A. parthenias, někdy dokonce stěží rozlišitelná. Zadní křídlo je oranžově žluté a má podobnou kresbu jako u černoproužky březové. V zadní polovině křídla je velká hnědá trojúhelníkovitá skvrna, vybíhající od kořene směrem k vnějšímu okraji křídla, její vnější okraj je nerovný. Nad ní, ve střední části křídla, je menší střední skvrna. Vnější okraj křídla má hnědý lem, uprostřed rozšířený. Spolehlivě poznáme samce podle dvojitě hřebenitých tykadel, která jsou u samců A. parthenias jen jemně pilovitá.

Stanoviště

Smíšené řídké lesy, lesní okraje a paseky s osikami a břízami, břehové porosty s vrbami a topoly kolem stojatých i tekoucích vod, okraje rašelinišť. Motýli preferují osluněná místa.

Rozšíření

V mírném pásu Evropy až do střední Skandinávie, směrem k jihu je areál nesouvislý, ostrůvkovitý, ale také ve střední Evropě je druh místy vzácný nebo chybí. V Asii až na Dálný Východ a do Japonska.

Výskyt

Lokálnější a méně hojná než černoproužka březová.

Motýl

Podobně jako černoproužka březová létá i černoproužka osiková od začátku března do konce dubna. Objevuje se prakticky v prvních teplých a slunečných dnech. Motýli často sají na kvetoucích jívách. Pokud je jaro studené a vlhké, pak jsou motýli aktivní jen málo.

Housenka

Květen až červenec. Žije mezi sepředenými listy.

Hostitelské rostliny

Především osika (Populus tremula), dále jíva (Salix caprea) a bříza (Betula spp.).

Poznámka

V teplejších oblastech jižní a jihovýchodní Evropy, u nás jen na jižní Moravě, se lokálně vyskytuje černoproužka topolová (Archiearis puella). Přední křídla má šedá, zadní jasně žlutá s tmavými skvrnami.

Černoproužka osikováNázvy ve světě

Anglicky: Light Orange Underwing, Finsky: Haapatyttöperhonen, Holandsky: Oranje espenspanner, Maďarsky: Vörhenyes nappaliaraszoló, Německy: Mittleres Jungfernkind, Norsky: Ospevårmåler

Foto: http://www.iainleachphotography.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.