Skvrnopásník angreštový

Abraxas grossulariata

Výskyt: Evropa, Asie
Délka před. křídla: 1,8-2,2 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Srstka, rybíz, hloh, trnka
velikost písma:  A A A
11.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1881 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka předního křídla 1,8-2,2 cm. Bílá křídla jsou nápadně černobíle skvrnitá. Na předním křídle jsou skvrny uspořádány v šesti příčných řadách. V kořenovém poli a ve vnější části středového pole je obvykle oranžově žlutý příčný pruh; rovněž hruď a zadeček jsou žluté, na hřbetě s černými skvrnami. Zadní křídlo má obvykle jen dvě souvislé řady černých skvrn. Proměnlivost skvrn je však neobyčejné velká. Jsou známé formy s velmi redukovanými černými skvrnami, ale zachovanými nebo rozšířenými žlutými skvrnami (f. dohrni, f. candida, f. lutea), nebo naopak s velikými (splynulými) černými skvrnami a redukcí skvrn žlutých (f. varleyata, f. nigra, f. axantha).

Stanoviště

Lesostepi, řídké lesní porosty a křovinaté svahy v údolí řek, zahrady a plantáže rybízu a angreštu.

Rozšíření

Velká část Evropy od severní části Středozemí, až do severní oblastí Skandinávie, v Asii až na Dálný Východ a do Japonska.

Výskyt

Skvrnopásník angreštový je velmi lokální a v současnosti většinou vzácný. Dříve hojnější, začátkem století místy škodil v zahradách a výsadbách angreštu a rybízu.

Motýl

Pol. června až konec srpna.

Housenka

Srpen až červen. Podobně jako motýl je i housenka aktivní v noci, přes den zůstává ukrytá mezi sepředenými listy hostitelské rostliny, kde se také kuklí.

Hostitelské rostliny

Srstka (angrešt) rybíz, hloh, trnka.

Skvrnopásník angreštovýNázvy ve světě

Anglicky: The Magpie, Dánsky: Stikkelsbærmåler, Finsky: Karviaismittari, Holandsky: Bonte bessenvlinder, Chorvatsky: Ogrozdova grbica, Litevsky: Agrastinis margasprindis, Maďarsky: Köszméte-araszoló, Německy: Stachelbeerspanner

Foto: http://www.lepiforum.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.