Octomilka obecná

Drosophila melanogaster

Výskyt: Evropa
Délka těla: 2-3 mm
Vývojový cyklus: 8-10 dnů
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6531 zobrazení     2 komentáře

Původní (divoká) forma octomilky obecné má jasně červené oči a je dlouhá 2 až 3 milimetry. Vyskytuje se na kvasícím ovoci, marmeládách, ovocných šťávách apod. Beznohé larvy jsou dlouhé přibližně 7 milimetrů a žijí v hnijící dužnině ovoce.

Jedná se o malou mušku, kterou najdete na ovoci, sladkých sirupech, zelenině. Určitě jí z letních měsíců známe všichni. Zbarvení má octomilka obecná žluté, nebo hnědé. Jsou to mušky se silnou reprodukční schopností a rychlým vývojem. Octomilky mají červené oči.

Stačí, když ovoce, které jsme nechali na misce je přezrálé a začíná "hnít" a můžeme se vsadit, že octomilka obecná si k němu cestu najde. Octomilky mohou přenášet různé kvasinky a plísně ze zdroje na zdroj a jsou proto v našich obydlích nežádoucí.

Chov octomilky v zajetí

Octomilky, kterým chovatelé říkají "vinné mušky" jsou důležitým zdrojem potravy pro dravý hmyz, některé ryby, žáby a mláďata malých druhů ještěrů. Chovají se dvě formy octomilek - klasická, okřídlená, a se zakrnělými křídly (používá se častěji, je vhodnější jak pro chov tak manipulaci).

Optimální teplota pro chov je 25 °C, lze je chovat i při pokojové teplotě, ale jejich vývoj se prodlužuje. Naopak při vyšší teplotě, tj. 30 °C a více, začínají degenerovat!

K chovu lze využít libovolnou sklenici o objemu 0,2 l až 0,5 l. Hrdlo sklenice překryjeme porézní tkaninou a zajistíme např. gumičkou. Na dno sklenice dáme živnou půdu do výše 1 až 2,5 cm.

Octomilka obecnáNázvy ve světě

Anglicky: Common Fruit Fly, Chorvatsky: Vinska mušica, Německy: Schwarzbäuchige Taufliege

Foto: http://www4.ncsu.edu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

08.03.2023, 17:36
je to prostě odporne
05.01.2017, 20:39
Octomilka obecná pod mikroskopom http://www.youtube.com/watch?v=YbCcvm7FO-c