Dospělci tohoto druhu z řádu dvoukřídlých a čeledi bejlomorkovití, jsou komárovitého tvaru a dorůstají délky 3–4 milimetry a mají červenohnědé zbarvení.
Bejlomorka obilná se vyskytuje na polích od dubna do května a pak opět v září v novém pokolení. Samička klade vajíčka na dolní listy pšenice, žita nebo ječmene. Larvy se prožírají stéblem do prvního kolénka, ve kterém zůstává. Poškozená stébla se ohýbají a klasy se plně nevyvíjejí. Larvy se kuklí mezi listovou pochvou a stéblem. Larvy druhého pokolení vnikají ke kořínkům ozimů a způsobují zduření rostlinky, která pak obvykle odumře. Larvy jsou bílého zbarvení, jsou malé, dorůstají zhruba 3-4 milimetrů. Koncem léta se objevují dospělci druhé generace, jejich samice kladou vajíčka na výdrol obilí a vzešlé ozimy (pšenice, ječmen, žito, oves).
V současné době se tento druh vyskytuje velmi vzácně. Domnívajíce se, že byla do Ameriky zavlečena hesskými vojáky roku 1776.
Bejlomorkovití - jedná se o čeleď nepatrných, ale někdy velice škodných mušek, majících tykadla dlouhá, 13–36členná, obyčejně růžencovitá a přeslenovitě obrvená. U většiny druhů bývá zadeček válcovitý, u samiček vzadu špičatý a protažený ve dlouhé kladélko. Nohy jsou tenké a dlouhé, holeně vždy bez ostnů. Křídla jsou dosti veliká, zaokrouhlená, se skrovnými (3-5) žilkami podélnými.
Komentáře ke zvířeti