Muchnice zahradní

Bibio hortulanus

Výskyt: Evropa
Velikost: 8-10 mm
Potrava: Obilí, brambor, řepa, zelenina
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4011 zobrazení     0 komentářů

Muchnice zahradní patří k nejběžnějším druhům muchnic u nás.

Imago bývá dlouhé 8–10 milimetrů dlouhé. Samička se výrazně odlišuje svým žlutočerveným zbarvením na zádech od černého samečka.

Vedle pšenice, ječmene, žita a ovsa slouží jako zdroj potravy muchnice zahradní také kukuřice, brambor, řepa a různé druhy zeleniny.

Larva: až 16 milimetrů dlouhá, šedohnědá, apodní, tmavohnědá hlava, na každém článku jsou krátké výrůstky ve tvaru trnu. Škody způsobují pouze polyfágní larvy.

Larvy přezimují 5–10 centimetrů hluboko v půdě, kde se kuklí během dubna nebo začátkem května. Od poloviny května se líhnou dospělci. Živí se pylem, nektarem a medovicí. Od konce května do poloviny června samička klade asi 100 vajíček ve skupinách do půdy bohaté na humus a zvláště pak do půdy hnojené hnojem.

V létě larvy žijí z organické hmoty a teprve při nedostatku odumřelé rostlinné hmoty na podzim a především na počátku vegetace začíná 4. (poslední) stádium larev poškozovat rostliny. Pospolitě žijící larvy mohou dobře snášet chlad, ale jsou citlivé na vyschnutí. Proto opouštějí půdu pouze během vlhkých nocí, aby žraly nad povrchem půdy.

Pouze v některých letech a oblastech muchnice zahradní vytvářejí tak početné populace, aby byla nutná zaorávka a nový osev pozemku.

Muchnice zahradníNázvy ve světě

Chorvatsky: Vrtna mušica, Německy: Gartenhaarmücke

Foto: http://www.wildaboutbritain.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.