Aymara šedoprsý

Bolborhynchus aymara

Výskyt: Východní svahy And
Velikost: 20 cm
Hmotnost: 45 g
Kroužek: 4,5 mm
Počet vajec: 6-10
Inkubační doba: 28-30 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
Cena: 1000 Kč/ks
velikost písma:  A A A
16.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     17267 zobrazení     0 komentářů

Vzhled

Vršek hlavy tohoto papouška je černý, oči hnědé, zobák světle růžový. Hrdlo, prsa a břicho jsou světle šedé. Křidla a ocas zelený, končetiny růžové.

Ve volné přírodě se aymara šedoprsý vyskytuje na východních svazích And od La Paz po severozápadní Argentinu. Žije v křovinatých nebo zalesněných suších oblastech v blízkosti vody v párech nebo malých skupinách. Živí se plody, ovocem, bylinami a semeny trav.

V zajetí je jeho chov možný v bytové voliérce s rozměry 100 x 40 x 40 cm, stejně jako ve venkovní voliéře, kde může trávit nejteplejší měsíce. V tomto období také hnízdí. Nejvíce mu vyhovuje budka o rozměrech 17 x 17 x 30 cm. Brzy po páření samice snáší 6-10 bílých vajec, které poté zahřívá 28-30 dnů. Než opustí budku, tak je rodiče krmí 6-7 týdnů.

Krmivo

Martin Smrček, chovatel aymarů šedoprsých, krmí své svěřence následovně: krmím stejně jako ostatní malé jihoamerické papoušky směsí semen, tvořenou různými druhy prosa (40 %), lesknice (20 %), loupaného ovsa (20 %), malozrnné slunečnice (10 %), kardi (10 %) a semence ( pod 5 %). Ovšem u aymar citronových a šedoprsých se tato směs nesetkává s pochopením a dle mého pozorování všechny páry, které vlastním a které pocházejí z různých zdrojů, přijímají prakticky jen slunečnici a trochu kardi. Ostatní semena skutečně jen v době absolutní nouze (a někdy ani to ne), při omezení slunečnice se stávají málo aktivní, jsou načepýřené a měl jsem pocit, že uhynou hladem. Proto jsem směs (při vědomí si možných rizik) pro ně musel obohatit o slunečnici a její obsah jsem zvýšil asi na 30 %. Nejsou příliš nadšení ani z ovoce či míchanice. Mají přesto obden k dispozici směs nadrobno nakrájeného ovoce (základem jsou jablka a nalámané piškoty a střídavě dle momentální cenové dostupnosti pomeranče, mandarinky, hrušky, švestky, drobné bobuloviny a veškeré další ovoce a plody. Do směsi přidávám občas i máčené rozinky a pokrájené máčené či čerstvé fíky) a míchanici. Tu tvořím už řadu let ze strouhané mrkve a suché vaječné směsi, jednou či dvakrát v týdnu doplňované klíčeným zrním. Nejčastěji pšenicí nebo kupovanou směsí na klíčení, ze které ovšem aymarové vybírají jen menší část jako klíčené kardi, slunečnici a pšenici, zatímco třeba rýži paddy a luštěniny nepřijímají. K dispozici mají umělou sépiovou kost. Vitamíny přidávám do potravy naprosto sporadicky, při krmení ovocem a suchou vaječnou směsí, která je vitamíny i minerálními látkami dostatečně dotovaná, to nepovažuji za nutné.

Aymara šedoprsýNázvy ve světě

Latinsky: Psilopsiagon aymara, Anglicky: Grey-hooded Parakeet, Německy: Aymarasittich, Dánsky: Aymaraparakit, Španělsky: Catita Aimará, Finsky: harmaa-aratti, Francouzsky: Toui aymara, Italsky: Parrocchetto della Sierra, Japonsky: yuugiriinko, Japonsky 2: ユウギリインコ, Holandsky: Aymaraparkiet, Norsky: Aymaraparakitt, Polsky: stokówka ciemnoglowa, Rusky: Бурошапочный толстоклювый попугай, Slovensky: papagájik sivohlavý, Švédsky: Sierraparakit, Čínsky: 灰顶鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.