Komár pisklavý

Culex pipiens

Velikost: 5 mm
Potrava: Krev živočichů
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     9138 zobrazení     1 komentář

Komár pisklavý je dlouhý asi 0,5 centimetrů. Když je komár v klidu tak jeho zadeček směřuje dolů, ale při bodnutí je vodorovný, přičemž komár ohmatává své okolí. Tykadla samce jsou pokryta dlouhými hustými chloupky. U samice jsou krátké a řídké. Samice má také dlouhý bodavý sosák, kterým saje krev obratlovců.

Komár pisklavý je jeden z nejhojnějších našich komárů.

Snad všichni známe ten zlověstný zvuk, kterým se ohlašuje hladová komáří samička vyhlížející si vhodné místo na naší šíji nebo na obličeji, třeba když se chystáme usnout někde ve stanu nebo na chatě u vody.

Komár pisklavý žije v mělkých stojatých vodách, mrtvých ramenech řek a v bažinách, ale pro vývoj larev stačí louže, která vydrží několik týdnů. Komár je rozšířený ve všech kontinentech.

Oplodněné samičky z poslední podzimní generace se zásobí tukovým tělískem a zimu přečkávají v klidovém stavu hibernace, obvykle v sklepeních či v podzemí, kde se uchovává vlhko. Přesto jich mnoho zemře během suché zimy. V květnu se samičky probouzí a kladou vajíčka na vhodný povrch, zpravidla přímo do vody, načež se líhnou larvy. V létě množství těchto komárů kulminuje, dochází k rozmnožování a poslední generace samiček se opět připravuje na zimní stav ztuhlosti.

Příbuzní těmto komárům jsou rodu Anopheles, známí přenašeči malárie. Vyskytují se i v Evropě a šest druhů žije i u nás. Jejich vajíčka jsou opatřena zvláštním plováčkem, umožňujícím plavat na hladině. Larvy i kukly se zdržují těsně pod hladinou podobně jako larvy a kukly komárů rodu Culex.

Komár pisklavýNázvy ve světě

Anglicky: Northern House Mosquito, Chorvatsky: Obični komarac, Německy: Gemeine Stechmücke, Polsky: Komar brzęczący

Foto: http://guvercinhastanesi.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

17.06.2021, 18:44
komár,písklavy,jest,tvor,to,dotěrný,tento,tvor
žije,v,italii,kolik,vojaku,se,stalo,invalidy
protože,na,italský,frontě,se,malárii,nakazily