Štítonoš skvrnitý
Cassida nebulosa
Štítonoš skvrnitý
Cassida nebulosa
Štítonoš skvrnitý je 5–7,5 milimetrů dlouhý brouk, má ploché, široce oválné tělo, zeleně zbarvené, s malými hnědými skvrnkami na krovkách, spodní strana je černá. Hlava je schovaná pod hrudním štítem, krovky mají podélná žebra a řady složené z jednotlivých bodů. Štítonoš skvrnitý je významným škůdcem řepky.
Vajíčka nejsou kladena na řepu, ale larvy ji spíše napadají až poté, co zničí své první hostitele - merlíky. Asi po třech týdnech žíru na spodní straně listů se larvy kuklí. Asi po 8 dnech se líhne mladý brouk. Od konce července se stěhuje zpět na merlíky.
Larvy jsou dlouhé 7-9 milimetrů a jsou zbarveny zeleně či žluto-zeleně, s krátkými, rozšířenými setami na okrajích. Larvy štítonoše skvrnitého způsobují zprvu okénkování, později dírkování. Starší larvy způsobují i boční žír, který eventuálně přechází do skeletování listů. Zprvu nesčetné malé požerky jsou pro štítonoše skvrnitého typické. Pozdější skeletování se může zaměnit i s poškozením od housenek můry gama. Poškození od štítonoše skvrnitého se však šíří od okrajů pozemku s řepkou (přesun z prvních hostitelů - merlíkovitých plevelů).
Význam štítonoše skvrnitého silně poklesl od doby, kdy jsou porosty cukrovky udržovány pomocí herbicidů prakticky bez plevelů.
Názvy ve světě
Štítonoš skvrnitý
Dánsky: Plettet skjoldbille, Chorvatsky: Repin štitasti kornjaš, Německy: Nebliger Schildkäfer, Slovensky: Štítnatec škvrnitý
Mohlo by vás také zajímat
Aratinga skvrnitý, Varan skvrnitý, Zdobenec skvrnitý, Ovíječ skvrnitý, Linsang skvrnitý, Skunk skvrnitý, Tchořík skvrnitý, Pancéřníček skvrnitý, Mlok skvrnitý, Rejnok skvrnitý
Foto: http://www.ridleys-welt.com