Slunéčko dvoutečné

Adalia bipunctata

Výskyt: Evropa
Délka těla: 4-6 mm
Potrava: Mšice, drobný hmyz
velikost písma:  A A A
15.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6208 zobrazení     0 komentářů

Slunéčko dvoutečné dosahuje v dospělosti velikosti v rozmezí od 4 do 6 milimetrů velké, je všude velmi hojné, loví na polích v okolí lesů i zahradách. Krovky jsou oranžovo červené se dvěma černými tečkami. Hlava a hruď je černá. Spodní strana těla je červenohnědá. Larvy mají měkké tělo, bez křídel se šesti končetinami. Jsou protáhlé, zbarvené černě se žlutými skvrnami. Kukly jsou černé, žlutě tečkované.

Kořisti se může slunéčko dvoutečné zmocnit, až se jí dotkne makadly. Proto také nejraději loví v koloniích mšic, které se jen málo hýbají. Dospělí brouci přezimují v různých úkrytech, nová generace se objevuje od měsíce července.

Samička klade jasně žlutá oválná vajíčka na spodní stranu listů rostlin, na kterých je potrava (mšice), kterou se mohou poté vylíhlé larvy živit. Larvy se líhnou z vajíček asi po týdnu. Po 20 dnech se larvy kuklí. Kukly jsou uchyceny na povrchu listů. Ještě tentýž rok po 4-7 týdnech vylézají z kukel dospělci.

Jakmile slunéčko dvoutečné zjistí, že ho chceme chytit, dokáže velmi rychle zahrát mrtvé a bezvládně spadne na zem. Tomuto jevu, kterým uniká před nepřítelem, říkáme odborně katalepsie.

Jen v Evropě žije téměř 100 druhů těchto neobyčejně variabilních dravců.

Slunéčko dvoutečnéNázvy ve světě

Anglicky: 2-spot Ladybird, Dánsky: 2-prikket Mariehøne, Finsky: Kaksipistepirkko, Chorvatsky: Dvotočkasta bubamara, Maďarsky: Kétpettyes katica, Německy: Zweipunkt, Slovensky: Lienka dvojbodková

Foto: http://www.klastorf.ro

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.