Kozlíček dazule

Acanthocinus aedilis

Výskyt: Většina Evropy, část Asie
Délka: 12-20 mm
Délka vývoje: 1-2 roky
velikost písma:  A A A
24.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8152 zobrazení     1 komentář

Kozlíček dazule se rád zdržuje na čerstvých pařezech borovic. Tento brouk z čeledi tesaříkovitách dorůstá v dospělosti velikosti 12 až 20 milimetrů. Sameček se vyznačuje neobyčejně dlouhými tykadly. Samičku poznáte podle kratších tykadel a charakteristické je kladélko.

Vyskytuje se v celé Evropě mimo Irska a Malty, Kazachstánu, Turecka, Mongolska, Číny, Japonska. V České republice je kozlíček dazule na vhodných biotopech poměrně hojným druhem. Vyskytuje se především v nížinách.

Brouky můžete vidět v borových lesích už od konce března a pak až do září. Žlutavé larvy s černými tečkami po stranách těla se zdržují pod kůrou. Vyhlodávají tu klikaté chodbičky. Nejčastěji se vyvíjejí pod kůrou borových pařezů, kde se také kuklí. V jednom roce se vyvinou dvě generace. Vyskytují se večer na pokáceném dříví a pařezech, přes den bývá kozlíček dazule většinou schován ve stínu ve štěrbinách kůry, je to noční druh. Vývoj trvá 1-2 roky a kukla zimuje.

Čeleď tesaříkovití (Cerambycidae), má celosvětové rozšíření a dosud bylo popsáno více než 35 000 druhů brouků. Charakteristickým znakem brouků této čeledi jsou extrémně dlouhá tykadla. České jméno pro zástupce této čeledě je tesařík, kozlíček.

Kozlíček dazuleNázvy ve světě

Anglicky: Timberman, Francouzsky: Magistrat, Holandsky: Timmerbok, Chorvatsky: Dugoroga dazulja, Německy: Zimmermannsbock, Slovensky: Vrzúnik borovicový

Foto: http://plfoto.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

26.05.2016, 18:58
Není tam napsané kolik mněří jeho tykaďla