Kozlíček topolový

Saperda populnea

Výskyt: Evropa
Délka těla: 20-30 mm
Potrava: Škodí na mladých topolech
velikost písma:  A A A
18.04.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3445 zobrazení     0 komentářů

Kozlíček topolový je místy hojný. Šedavě žlutě plstnatý tesařík s hustými černými tečkami na krovkách, dorůstající délky 20-30 milimetrů. Poměrně silná tykadla jsou u samců delší. Dalším druhotným pohlavním znakem samečků jsou silně se dozadu zužující krovky.

Brouci létají za teplých červnových a červencových dnů. Najdete je často na topolech a osikách, kde ožírají listy a mladou kůru na větvičkách. Okusují mladou kůru jedno až tříletých výhonků a v listech stromů vykusují okrouhlé otvory s charakteristickými roztřepenými okraji.

Samičky kozlíčka topolového kladou vajíčka do hladké kůry při bázi kmínků. Larvy se líhnou až na jaře následujícího roku a postupně se zahlubují do dřeva. Své chodby si larvy čistí; při bázi napadených kmínků se objevují hromádky hrubých hnědožlutých třísek. Napadené báze často zduří. Kuklí se v měsíci červnu druhého nebo třetího roku. Mladí brouci opouštějí chodby kruhovým výletovým otvorem.

Kozlíček topolový je technický škůdce především mladých, 10-15 let starých topolů. Při silnějším napadení mladší dřeviny hynou, starší špatně přirůstají a za větrného počasí se lámou. Nejčastější hostitelskou dřevinou je topol osika (P. tremola).

Kozlíček topolovýNázvy ve světě

Francouzsky: Saperde du peuplier, Holandsky: Kleine populierenbok, Chorvatsky: Mala topolina strizibuba, Německy: Kleiner Pappelbock, Slovensky: Vrzúnik osikový

Foto: http://www.commanster.eu

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.