Kozlíček osikový

Saperda carcharias

Výskyt: Většina Evropy, část Asie
Délka: 9-15 mm
Délka vývoje: 2 roky
Potrava: Mladé osiky a topoly
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4764 zobrazení     0 komentářů

Kozlíček osikový je všude velmi hojný na topolech a osikách. Je v dospělosti dlouhý od 9 do 15 milimetrů. Setkáte se s ním od konce května do poloviny července. Zelenavě šedý až zelenavě hnědavý tesařík s ortognátní hlavou. Na krovkách má tento brouk z čeledi tesaříkovitých 8–10 nápadných žluto oranžových skvrn. Na štítě jsou 2 podélné pásy stejné barvy. Nohy jsou modrošedě ochmýřené. Larvy jsou válcovitého tvaru, beznohé se silnější předohrudí. Jejich zbarvení je slabě voskově žlutavé až bělavé. Kozlíček osikový obývá celou Evropu mimo Portugalska, Malty a Irska. Kazachstán, Mongolsko, Turecko, Čína.

Samička kozlíčků klade vajíčka na výhonky osik, topolů, někdy i jív. Nebo také vykusuje do kůry jamky, do kterých vajíčka ukládá. Po dvou týdnech se líhnou malé larvičky, které zpočátku vyhlodávají pod kůrou plošnou chodbičku. Koncem léta se zavrtávají do středu proutku, kde ve dřeni vyžírají 3–5 centimetrů dlouhou chodbičku. Po druhém přezimování se na konci této chodby kuklí. Napadená místa vždy nápadně hálkovitě zduří. Výletový otvor je kruhový, o průměru kolem 3–4 milimetrů.

Když se kozlíček osikový přemnoží, jeho larvy značně škodí na mladých kulturách osik a topolů.

Kozlíček osikovýNázvy ve světě

Holandsky: Grote populierenbok, Chorvatsky: Velika topolina strizibuba, Italsky: Saperda maggiore del pioppo, Německy: Großer Pappelbock, Slovensky: Vrzúnik topolový, Švédsky: Aspvedbock

Foto: http://www.agraria.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.