Kozlíček dvojtečný

Oberea oculata

Výskyt: Většina Evropy, část Asie
Délka: 15-21 mm
Délka vývoje: 2 roky
Potrava: Dřeň a kůra stromů
velikost písma:  A A A
07.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3764 zobrazení     0 komentářů

Kozlíček dvojtečný se vyskytuje na vrbách v okolí řek a potoků. Dosahuje tento druh v dospělosti délky 15 až 21 milimetrů. Poznáte ho snadno podle červeného štítu s dvěma černými tečkami.

Kozlíček obývá celou Evropu mimo Malty a Irska. Obývá i Rusko, Kazachstán, Mongolsko, Turecko, Čína, Irán, Maroko.

Na vrbových větvičkách najdete mnohdy desítky sedících brouků, kteří vydávají vrzavé zvuky.

Brouci se rojí hlavně v červnu a červenci, ale ještě i začátkem září. Larvy žijí ve dřevě vrb a jív, kde vyhlodávají až 30 centimetrů dlouhé chodbičky. Vývoj larev je dvouletý. Druhým rokem se vylíhlý brouk prokouše okrouhlým otvorem.

Kozlíček dvojtečný patří do čeledi tesaříkovití (latisnky Cerambycidae), zahrnující kolem 35 000 druhů brouků. Zahrnuje malé, střední, velké i ohromné druhy. České jméno pro zástupce této čeledě je tesařík, kozlíček. Jsou charakterističtí poměrně úzkým a dlouhým tělem, zoubky na straně štítu a dlouhými tykadly. České jméno pro zástupce této čeledi je tesařík nebo kozlíček. Brouky najdeme nejčastěji na dřevě starých stromů, na padlých kmenech, na metrovém dříví, na květech i listech. Mnoho druhů z této čeledi je chráněno zákonem a vyskytují se jen vzácně.

Kozlíček dvojtečnýNázvy ve světě

Francouzsky: Obérée oculée, Holandsky: Tweeoog-wilgenbok, Chorvatsky: Vrbina strizibuba, Německy: Rothalsiger Weidenbock, Slovensky: Vrzúnik dvojbodkový

Foto: http://www.zin.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.