Tesařík fialový se vyskytuje všude v lesích, zvláště jehličnatých, velmi hojný.
Vyskytuje se v nížinách i horských oblastech. V dospělosti je dlouhý 8 až 16 milimetrů, zbarvený modře, fialově, nebo nazelenale. Larva je dlouhá asi 2,5 centimetru.
Tesařík fialový se vyskytuje v těchto zemích: Francie, Itálie, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko a Černá Hora, Albánie, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Rakousko, Švýcarsko, Belgie, Nizozemí, Dánsko, Velká Británie, Irsko, Německo, Lucembursko, Česká republika, Slovensko, Polsko, Norsko, Švédsko, Finsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina, Krym, Moldávie, Rusko, Mongolsko, Čína, Korejská republika, Japonsko, Malá Asie.
Brouci se objevují od května do srpna. Larvy žijí v suchém dřevě především jehličnatých stromů a vyžírají povrchové části. Na zakuklení se však prokousávají hluboko do dřeva (někdy i do hloubky 10 centimetrů). Larvy se často vyvíjejí už ve dřevě zpracovaném. Mohou pak způsobit škody na kulatině, která nebyla úplně zbavena kůry.
Napadá suché smrkové či borové dřevo. V napadených kmenech se často zavleče do skladů dřeva, kde zdomácní a způsobuje značné škody na dřevě, které má alespoň pruh kůry.
Komentáře ke zvířeti