Tesařík dvoupruhý

Rhagium bifasciatum

Výskyt: Evropa
Délka těla: 12-22 mm
Délka vývoje: 2 roky
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4042 zobrazení     0 komentářů

Tesařík dvoupruhý nebo též tesařík dvoupásovaný je hojný na borovicích, smrcích a dubech. Tento druh je 12 až 22 milimetrů velký. Ve zbarvení převládá černo-šedá barva, na krovkách jsou bledě žluté pruhy, které jsou u různých jedinců velmi variabilní, nejčastěji na každé krovce dva pruhy. Někdy pásky chybějí, nebo mohou být vzácně spojeny. Na štítu má tesařík dvoupásovaný viditelné trny. Tesařík dvoupruhý je nezaměnitelný druh.

Ve volné přírodě se tento druh z čeledi tesaříkovitých objevuje od měsíce května do srpna v téměř celé Evropě. V České republice je jeho výskyt zaznamenáván zejména v podhorských a horských oblastech, kde je hojným zástupcem tesaříkovitých.

Často sedící na padlých stromech nebo na pařezech, také na květech, zejména jeřábu (Sorbus) a hlohu (Crataegus). Po páření samičky kladou vajíčka na smrk (Picea), jedli (Abies) a borovici (Pinus), ale i na jiné stromy, nejsou výjimkou ani listnaté dřeviny. Vývoj trvá dva roky, druhou zimu již přezimovávají imaga, která na jaře opouštějí dřevo. Larvy se vyvíjejí ve dřevě starších odumírajících nebo suchých listnatých i jehličnatých stromů, především borovic, a v jejich pařezech. Vývoj trvá dva roky, druhou zimu již přezimují imaga, která na jaře opouštějí dřevo.

Tesařík dvoupruhýNázvy ve světě

Německy: Gelbbindiger Zangenbock

Foto: http://bnhs.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.